Andrzej Duda o ukraińskich żołnierzach: jesteście też bohaterami Polski, Europy i całego świata

Adudakijow
Kastelik

Szymon Kastelik

23 maja 2022

W niedzielę prezydent Polski Andrzej Duda złożył utrzymywaną w tajemnicy wizytę w Kijowie. Jednym z najważniejszych wydarzeń było wystąpienie przed Radą Najwyższą Ukrainy, gdzie Andrzej Duda wygłosił orędzie - jako pierwsza głowa obcego państwa od wybuchu wojny.

Wizyta była utrzymywana w tajemnicy aż do nocy z soboty na niedzielę, kiedy Kancelaria Prezydenta oficjalnie poinformowała, że Andrzej Duda przyjechał do Kijowa. W niedzielę jako pierwsza głowa obcego państwa od momentu rosyjskiej agresji przemówił przed Radą Najwyższą w towarzystwie prezydenta Ukrainy.

Został przywitany owacją na stojąco przez ukraińskich polityków. Przed orędziem powitał się czule z prezydentem Zełenskim. 

- Jestem dziś w pięknym, dumnym Kijowie, w stolicy wolnej, niepodległej, demokratycznej Ukrainy, która prawie od 90 dni stawia bohaterski opór barbarzyńskiej agresji. Byłem tutaj też 23 lutego, zaledwie kilka godzin przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji. Byłem, by wspierać Ukrainę i jej naród w niezwykle trudnym czasie i zapewnić, że Polska nigdy nie zostawi Ukrainy samej - mówił prezydent Polski przed Radą Najwyższą Ukrainy. Andrzej Duda wielokrotnie zwracał się bezpośrednio do Ukraińców. Stwierdził, ze ukraiński naród dziękuje Polsce za pomoc i to jest prawda, ale dodał, że to świat powinien dziękować Ukrainie, ponieważ "wolny świat ma twarz Ukrainy".

- Dziękuję Wam dzisiaj za to, że bronicie Europy przed najazdem barbarzyństwa i nowego rosyjskiego imperializmu; że pokazujecie tyranom ich miejsce; że udowodniliście, że duch wolnego narodu jest silniejszy! Dziękuję za to z całego serca. Pokazałaś, Ukraino, że jesteś – jak mówi Twój hymn – kozackiego rodu. Jesteście wielcy! - dodał podczas orędzia prezydent RP.

Andrzej Duda podkreślił, że Polska pomaga Ukraińcom, którzy uciekli przed wojną i nadal będzie to robić. Ale prawdziwymi bohaterami są ukraińscy żołnierze. -

Zwracam się do Waszych żołnierzy. Jesteście bohaterami Ukrainy. Ale jesteście też bohaterami Polski, Europy i całego świata. Dziękujemy Wam z całego serca! Przyjmijcie nasz wielki szacunek. Wielki! Z całego serca dziękuję w imieniu narodu polskiego, dziękuję za Wasz opór, za Wasze poświęcenie, za Waszą odwagę, za Wasze umiłowanie wolności i ojczyzny. To ono będzie źródłem Waszego zwycięstwa. Wierzymy w to głęboko.

- Andrzej Duda w Kijowie.

 

Prezydent Polski zaznaczył, ze nasze narody łączy burzliwa historia i to chce wykorzystać wróg. Jednak ostatnie miesiące zbliżyły Polskę i Ukrainę jak nigdy dotąd. - Popełniliśmy wzajemnie wiele błędów, za które zapłaciliśmy wysoką cenę - przyznał Duda i dodał, że to nowy rozdział w historii relacji polsko-ukraińskich. Prezydent RP wspomniał oczywiście o słowach Lecha Kaczyńskiego, który już w 2008 roku przewidywał, co będzie chciał zrobić Putin. Głowa polskiego państwa kolejny raz podkreśliła, że nawet po wojnie nie można powrócić do normalnych stosunków dyplomatycznych i gospodarczych z Rosją i to ten kraj musi "zapłacić" najwięcej za odbudowę Ukrainy.

- Ukraina wygra wojnę, przezwycięży trudności i zostanie odbudowana jeszcze piękniejsza niż była przed rosyjską agresja. Jestem tego pewien - podsumował Duda w orędziu.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.4µg/m3 PM2.5: 12.0µg/m3