Andrzej Duda na Barbórce JSW

Andrzejdudajswbarborka
Kastelik

Szymon Kastelik

4 grudnia, 2023

- Każda służba górnicza jest niezwykle istotna - mówił w Gliwicach Andrzej Duda, który wziął udział w uroczystościach barbórkowych Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Prezydent Polski podziękował górnikom za ich poświęcenie i pracę. - Niech Święta Barbara ma was w swojej opiece. Dziękuję wam - powiedział Duda. 

Prezydent Polski Andrzej Duda w dniu Barbórki przyjechał do województwa śląskiego Najpierw odwiedził ZG Sobieski w Jaworznie, gdzie złożył wiązankę kwiatów oraz rozmawiał z ratownikami, którzy brali udział w akcji z 28 listopada. Tuż przed Barbórką w masowym wypadku zginęło czterech górników. 

Następnie prezydent pojechał do Areny Gliwice, gdzie Jastrzębska Spółka Węglowa zorganizowała Akademię Barbórkową. W Gliwicach Andrzej Duda swoje wystąpienie rozpoczął od wspomnienia tragicznie zmarłych górników z ZG Sobieski oraz ofiar z kopalń JSW Pniówek i Zofiówka, gdzie ponad 1,5 roku temu doszło do dwóch tragicznych zdarzeń pod ziemią. 

Andrzej Duda do górników: Dziękuję wam za tę służbę

- Dziękuję wam za to, za codziennie zjeżdżanie na dół. Za codzienne podejmowanie ryzyka. Za codzienne pożegnanie w domu z najbliższymi, którzy tak mocno wiedzą co ta praca oznacza i że górnik może nie wrócić z szychty do domu - mówił w Gliwicach Andrzej Duda.

Prezydent Polski dodał, że wraca ze szczytu klimatycznego, na którym przywódcy z całego świata popierali utrzymanie ustaleń sprawiedliwej transformacji. Podkreślił, że w procesie przechodzenia z węgla na energię zieloną najważniejszy jest człowiek i należy pamiętać o jego potrzebach. 

-  Bez waszego węgla nie będzie stali, bez węgla normalnie nie będzie ciepła w domach. Jest potrzebny w przemyśle energetycznym. Jest potrzebny po prostu zwyczajnie do opalania gospodarstw domowych. Jest on potrzebny w przemyśle chemicznym. W wielu innych dziedzinach życia. Wiele mówi się o dekarbonizacji. My także realizujemy ten proces, który w efekcie prowadzi do unowocześnienia gospodarki. To silny trend w Unii Europejskiej i na świecie - zwrócił się Duda do górników. 

- Wszędzie tam, gdzie jestem na arenie międzynarodowej, reprezentuję wasze interesy - zapewnił prezydent, który dopowiedział, że nawet po skończonej prezydenturze, będzie dalej stawał po stronie interesów górników i ich rodzin. 

fot. screen Kancelaria Prezydenta 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.1µg/m3 PM2.5: 9.3µg/m3