Amerykańskie auta znowu opanują lotnisko Muchowiec

American Cars Mania w Katowicach

Redakcja

18 grudnia, 2023

21-23 czerwca przyszłego roku lotnisko Muchowiec w Katowicach opanuje American Cars Mania – największy zlot entuzjastów amerykańskich samochodów w Polsce i jeden z największych w Europie.

Dziś (18.12.) na konferencji prasowej w Willi Goldsteinów Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic i organizatorzy American Cars Mania podpisali list intencyjny, potwierdzający tym samym termin kolejnej edycji największej plenerowej imprezy motoryzacyjnej w Polsce, która skupia wielbicieli amerykańskiej motoryzacji i kultury. Od piątku 21 czerwca do niedzieli 23 czerwca jedenasta edycja Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Amerykańskich zagości – po raz drugi – na lotnisku Muchowiec.

Organizatorzy zapewniają, że atrakcji nie zabraknie! W zlocie udział wezmą skrzydlate pojazdy marki Cadillac z lat 60., policyjne wozy żywcem wyjęte z ulic San Francisco i potężne muscle cary, jak Chevrolet Camaro czy Ford Mustang z silnikami V8 i 500 końmi pod wypielęgnowaną maską.

Grubo ponad 1000 amerykańskich samochodów zgromadziła rekordowa X edycja, a w 2024 roku będzie ich znacznie więcej! – mówi Mariusz Wypychowski, prezes Fundacji American Cars Mania.

Jedną z atrakcji podczas zlotu będą wyścigi na 1/4 mili rozgrywane na pasie startowym katowickiego lotniska Muchowiec. Co ciekawe tegoroczne zawody wygrała... Tesla – elektryczny samochód! Organizatorzy stawiają na połączenie tradycji amerykańskiej motoryzacji i nowoczesności, stąd oprócz muscle carów z silnikiem V8 mile widziane są Tesle i ich właściciele. Szczególną opieką i uwagą otoczone są jednak samochody zabytkowe, dlatego właściciele aut sprzed 1966 roku mogą pojawić się na zlocie za darmo.

8 największych atrakcji zlotu American Cars Mania:

  • Konkurs na najmocniejszy samochód American Cars Mania i testy mocy na mobilnej hamowni;
  • Prezentacje Car Audio Demo;
  • Strefa militarna – pokaz pojazdów wojskowych i sprzętu bojowego;
  • Konkurs, w którym do wygrania będzie samochód-niespodzianka!;
  • Symulatory jazy i miasteczko warsztatowe;
  • Muzyka na żywo ze sceny i strefa gastronomiczna z foodtruckami;
  • Wyścigi na 1/4 mili;
  • Wybory Miss Pin Up 2024.

Strefa medyczna - promocja zdrowia i bezpieczeństwa na drogach

Organizatorzy American Cars Mania i miasto Katowice stawiają także na edukację i poprawienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zlotowi będą towarzyszyć pokazy służb ratowniczych oraz szkolenia w udzielaniu pierwszej pomocy. Każdy powinien wiedzieć, jak zachować się w razie wypadku, żeby uratować życie poszkodowanym. Dlatego wizyta na zlocie będzie okazją, by pod okiem fachowców potrenować na fantomach masaż serca czy umiejętność posługiwania defibrylatorem. W strefie medycznej będzie specjalny ambulans (Chevrolet) Polsko-Amerykańskiej Fundacji Polish Foundation Of American Culture, w którym można oddać krew i przebadać się pod okiem fachowców.

Viking European Strongman Cup i American Cars Mania łączą siły

Na terenie lotniska Muchowiec, podczas American Cars Mania w niedzielę 23 czerwca 2024 r., zostaną przeprowadzone zawody strongmanów w ramach Viking European Strongman Cup. Najlepsi siłacze z Polski i siedmiu europejskich państw będą podnosić samochody, przeciągać ciężarówki, przenosić bloki silników.

Elita strongmanów wraca do Polski. Pierwszy raz od wielu lat impreza rangi cyklu Pucharu Europy zostanie rozegrana w Katowicach, gdzie zobaczycie najlepszych zawodników – mówi Piotr Kwiatkowski, organizator z Harlem Strongman Federation. 

Polskę reprezentować będą między innymi: Marek Czajkowski, Mistrz Polski Open 2022, 2023 dwukrotny Mistrz Europy U 105 i U 110, a także Robert Cyrwus, Mistrz Polski 2020, zdobywca wielu Pucharów Europy i Świata, oraz Tomasz Bator Mistrz Świata 2020 U 105. Na obydwie imprezy i wszystkie atrakcje obowiązywać będzie jeden, wspólny bilet.
powiązane artykuły:

Americanmaniacars
Lokalne 27 lutego, 2023

Międzynarodowy Zlot Pojazdów Amerykańskich American Cars Mania odbędzie się w dniach 16-18 czerwc

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.9µg/m3 PM2.5: 1.7µg/m3