Aleja Zagłębia Dąbrowskiego od 1 sierpnia otwarta dla ruchu

20220726 018 pl dg golonog al zaglebia dabrowskiego

Redakcja

27 lipca, 2022

Przebudowywana od stycznia aleja Zagłębia Dąbrowskiego w Dąbrowie Górniczej 1 sierpnia zostanie całkowicie otwarta dla ruchu. Z kilkunastu linii autobusowych na stałą trasę na razie wrócą jednak tylko 604 i 644 - podało Miasto.

Przebudowa alei Zagłębia Dąbrowskiego w rejonie stacji PKP w Gołonogu rozpoczęła się w styczniu. Przez cały ten czas przez aleję kursowały autobusy, wykorzystując wahadłową sygnalizację świetlną i obsługując tymczasowe przystanki Gołonóg Dworzec PKP. Z początkiem czerwca – by dokończyć prace na całej szerokości alei – przejazd został zamknięty także dla autobusów.

Teraz aleja zostanie otwarta nie tylko dla autobusów, ale i samochodów osobowych. Większość linii autobusowych pozostanie jeszcze na objeździe – m.in. ze względu na planowane zamknięcia na ul. Uklańskiego.

 Na stałe trasy 1 sierpnia wrócą tylko linie 604 i 644, które obsługiwać będą tymczasowe przystanki. Przy okazji na linii 644 uruchomiony zostanie dodatkowy poranny kurs (4.06 z przystanku Gołonóg Wczasowa).

Na przebudowywanym odcinku – poza kanalizacją – aleja zyskała nowa podbudowę. Przed zaplanowanym na 1 sierpnia otwarciem droga zyska jeszcze nową nawierzchnię.

– Na razie ułożona zostanie tylko warstwa wiążącą. Warstwę ścieralną będziemy układać na zakończenie całej inwestycji – mówi Maciej Woźniak, kierownik robót z firmy Nowak-Mosty.

Nowe będą także zatoki autobusowe oraz chodniki i droga rowerowa. Ich budowa ma potrwać do końca sierpnia.

Przebudowa alei Zagłębia Dąbrowskiego jest częścią budowy nowego układu komunikacyjnego przy stacji PKP w Gołonogu. Współtworzą go dwa ronda – na skrzyżowaniach al. Zagłębia Dąbrowskiego z ul. Uklańskiego oraz ul. Parkowej z Wczasową. Bezkolizyjny i bezpieczny przejazd oraz przejście z jednej strony miasta na drugą zapewni budowany jednocześnie tunel pod torami.

Nowy będzie także układ torowy: od kwietnia pasażerowie korzystają już z nowego peronu nr 2, który powstał przy dworcu. Od strony ul. Parkowej trwa natomiast obecnie budowa peronu nr 1 oraz przejścia dla pieszych między peronami.

 

Źródło: UM Dąbrpwa Górnicza

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 16.5µg/m3 PM2.5: 15.1µg/m3