Aleja Polskiego Dziedzictwa Śląska w Katowicach uroczyście otwarta [WIDEO]

IMG 20221116 113110
Kastelik

Szymon Kastelik

16 listopada, 2022

100 dębów tworzy Aleję Polskiego Dziedzictwa Śląska. Ma pokazywać i uczyć o tym, że Śląsk pomimo setek lat poza granicami Polski, utrzymał swój polski charakter, a przyczynili się do tego ludzie polityki, kultury itd. z różnych okresów historycznych.

16 listopada przy ul. Gospodarczej w Katowicach oficjalnie otwarto Aleję Polskiego Dziedzictwa Śląska. Powstała z 100 dębów, do których przypisano po jednym patronie. Są to osoby, które miały wpływ na utworzenie i kultywowanie polskiej kultury na ziemiach Śląska oraz przyłączenia Górnego Śląska do granic II Rzeczpospolitej. 

Wśród wyróżnionych w alei znaleźli się m.in. powstańcy śląski, jak i działacze polityczni: m.in. Wojciech Korfanty. Co ciekawe, znalazło się miejsce również dla historycznych władców Polski - np. Mieszko I. 

Pomysłodawcą alei był Czesław Sobierajski, doradca wojewody śląskiego, a w przeszłości poseł Porozumienia Centrum oraz Prawa i Sprawiedliwości. Aleja dębów powstała we współpracy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Lasów Państwowych, Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego czy też Miasta Katowice.

WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO: 

IMG 20221116 102438

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.7µg/m3 PM2.5: 4.4µg/m3