Akcja ratownicza w kopalni Mysłowice-Wesoła. Uratowano trzech górników

Sk4 1

Redakcja

8 lutego, 2022

Sukcesem zakończyła się akcja ratownicza w kopalni Mysłowice-Wesoła, która należy do Polskiej Grupy Górniczej. Ratownicy przetransportowali na powierzchnię trzech górników, którzy zostali uwięzieni po silnym wstrząsie.

W poniedziałek około godziny 20:30-20:40 mieszkańcy Mysłowic, Sosnowca, Katowic, Tychów i wielu innych miejscowości aglomeracji śląskiej odczuli silny wstrząs. Z wpisów, które pojawiły się w mediach społecznościowych wynika, że mocno zabujało blokami. Mieszkańcy najwyższych pięter w Sosnowcu i Katowicach chcieli się ewakuować.

Według różnych pomiarów siła wstrząsu miała od 3 do 3,3 w skali Richtera. Niestety jej siła doprowadziła do wypadku w kopalni Mysłowice-Wesoła. Zdarzenie miało miejsce w rejonie ściany 04 Aw, w pokładzie 510, na poziomie 665m, zaistniał wstrząs o energii E=2x108 J. rozpoczęła się akcja ratunkowa. Najpierw mówiono o dwóch uwięzionych górnikach, a następnie o trzech.

Akcja trwała przez całą noc, a uczestniczyli w niej m.in. ratownicy z CSRG Bytom. W wyniku zaistniałego wstrząsu wypadkowi zbiorowemu uległo trzech górników. Ze wszystkimi był kontakt głosowy.  O godz.23:55 ratownicy dotarli do poszkodowanych. Po wydobyciu na powierzchnię górników przekazano Zespołom Ratownictwa Medycznego. O godz. 01:18 zakończono akcję ratunkową.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.5µg/m3 PM2.5: 3.3µg/m3