AGROunia wesprze górników w blokadzie dostaw węgla

269737925 666366624355134 1367509383337530080 n
Kastelik

Szymon Kastelik

3 stycznia 2022

Pierwszy wtorek 2022 roku to początek akcji protestacyjnej związkowców z Polskiej Grupy Górniczej. To konsekwencja nieudanych rozmów z wiceministrem Pyzikiem. Górników wesprzeć chcą rolnicy.

W ubiegły wtorek doszło do spotkania przedstawicieli związków zawodowych działających przy PGG z prezesem spółki Tomaszem Rogalą oraz wiceministrem aktywów państwowych, Piotrem Pyzikiem. Po dwóch godzinach obie strony nie doszły do porozumienia. "Oni nas słuchają, ale nie słyszą i nie rozumieją" - powiedział przewodniczący Solidarności, Bogusław Hutek. Zapowiedział również, że po nowym roku odbędą się protesty.  "Dzisiaj sprzedajemy węgiel po kosztach, po niskich cenach (...) nie ma dla tego wyjaśnienia". 

Następnego dnia sztab protestacyjny uznał, że 4 stycznia rozpocznie blokadę wywozu węgla ze wszystkich kopalń Polskiej Grupy Górniczej. Blokada potrwa 48 godzin. Jak zapowiadają związkowcy, to tylko początek akcji protestacyjnej. Przewidziano przeprowadzenie referendum strajkowego. Jeżeli rząd nie zgodzi się na ich żądania, blokada dostaw do elektrowni może okazać się tylko wierzchołkiem góry lodowej. 

Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej domagają się przede wszystkim wypłaty rekompensaty dla pracowników PGG S.A. za miesiące: wrzesień, październik, listopad, grudzień w związku ze zwiększonych wysiłkiem załóg górniczych PGG S.A., aby dostarczyć do odbiorców dodatkowe ilości wydobywanego węgla w dni wolne od pracy.

Daria Klimza z Radia Zet poinformowała w niedzielę na Twitterze, że blokadę górników wesprze AGROunia z Michałem Kołodziejczakiem na czele. Rolnicy chcą dostarczyć m.in. żywność dla górników, którzy będą na torach. Kołodziejczak potwierdził te doniesienia na Twitterze - Dodamy sił, damy wsparcie i jedzenie. Jak trzeba to i więcej, ale jeszcze nie czas by o tym mówić - napisał lider AGROunii.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

24 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.5µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3