Były wiceminister PiS ze Śląska zatrzymany przez CBA

Adamg
Kastelik

Szymon Kastelik

7 grudnia, 2023

Były wiceminister energii w rządzie Mateusza Morawieckiego oraz były parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości z Górnego Śląska, Adam G. został zatrzymany przez CBA. Zarzuca mu się m.in. przyjęcie w związku z pełnioną funkcją publiczną korzyści majątkowej

Zatrzymania dokonali funkcjonariusze katowickiej delegatury CBA. Oprócz Adama G., służby zatrzymały przedsiębiorcę Jarosława K.

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił Adamowi G. zarzuty przyjęcia w związku z pełnioną funkcją publiczną korzyści majątkowej w wysokości ponad 170 tysięcy złotych, podżegania i pomocnictwa do wystawiania fikcyjnych faktur VAT oraz użycia dokumentu poświadczającego nieprawdę.

Przedsiębiorca natomiast usłyszał natomiast zarzut pomocnictwa w przyjęciu korzyści majątkowej.

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności. Prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec Adama G. Sąd uwzględnił wniosek prokuratora i zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego na okres trzech miesięcy.

Wobec Jarosława K. prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze.

Były wiceminister w rządzie Mateusza Morawieckiego

Adam G. był parlamentarzystą Prawa i Sprawiedliwości (zarówno Senat i Sejm). W tym roku nie pojawił się na żadnej liście wyborczej PiS. Był wiceministrem energii, a później aktywów państwowych w rządzie Mateusza Morawieckiego. Odpowiadał m.in. za górnictwo. 


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.0µg/m3 PM2.5: 1.9µg/m3