Abp Skworc do kobiet w Piekarach mówił o inflacji i ochronie życia

300433918 1431136310732918 5681729453738942753 n

Redakcja

22 sierpnia 2022

Podczas wczorajszej dorocznej Pielgrzymki Kobiet i Dziewcząt do Piekar Śląskich, słowo społeczne wygłosił metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc. Podkreślił, że rola kobiety nie sprowadza się tylko do rodzenia dzieci, jednocześnie wartościując i podkreślając wagę obrony życia od poczęcia. Nie zapomniał także o problemach ekonomicznych. Zdaniem metropolity inflacja wzywa ona nas do oszczędności.

Tegoroczna pielgrzymka Kobiet i Dziewcząt do Matki Boskiej Piekarskiej odbyła się pod hasłem: "Posłani w Pokoju Chrystusa". Na piekarskich wzgórzach zgromadziły się nie tylko pielgrzymki z parafii, ale także reprezentacje kobiet z poszczególnych zakładów pracy. Przed rozpoczęciem liturgii, w sanktuarium powitał pielgrzymów abp Wiktor Skworc, który wygłosił do nich mowę społeczną. Poruszył w niej najważniejsze aktualnie kwestie społeczne i ekonomiczne. 

Każda w was ma wiele do ofiarowania społeczeństwu, ponieważ macierzyństwo nie ogranicza się do funkcji biologicznej i wychowawczej, ale sięga głębiej - polega na "rodzeniu" w sensie duchowym. Polega na budowaniu domu jako relacji – więzi- podkreślił metropolita katowicki. Zwrócił także uwagę na historie kobiet w powstaniach śląskich, dodając, że podczas powstań oraz akcji plebiscytowej to one wzięły na siebie odpowiedzialność za losy rodzin i ich przetrwanie.  Wzięły na siebie także odpowiedzialność za wiarę i za Kościół - dodał arcybiskup. 

Metropolita katowicki nie zapomniał także o aktualnych kwestiach społecznych i podkreślił, że trzeba mocniej niż kiedykolwiek podnosić głos w obronie kobiet. On zawsze współbrzmi z obroną życia, które kobieta-matka przekazuje niejako swoim kosztem. Tak zrobiła bł. Marianna Biernacka – zaznaczył abp Skworc. – Jej postać to wzór kobiety całkowicie oddanej życiu; wzór tym bardziej ważny dzisiaj, gdy niektóre prądy myślowe, w tym różne postacie feminizmu, skłaniają do postrzegania macierzyństwa jako swoistego ograniczenia narzuconego kobiecie. Z niepokojem mówił o przyjętej 7 lipca rezolucji przez Parlament Europejski, która stwierdza, że „bezpieczna i legalna aborcja jest podstawowym prawem i jako taka powinna być zawarta w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej, która ma taką samą wartość jak traktaty UE”. – Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich wydało oświadczenie, w którym (…) oświadcza, taka rezolucja nie jest prawem, ale jest krokiem ku cywilizacji śmierci, a nie życia. Bo każdy poczęty człowiek ma prawo do życia, a naszą powinnością jest obrona praw najsłabszych – wyjaśnił.

Abp Skworc wskazał również na palący problem jakim jest inflacja i grożąca nam recesja gospodarcza. Zdaniem metropolity wzywa ona nas do oszczędności, ale też promowania aktywności gospodarczej, co powinno ułatwiać przyjazne, przejrzyste i stabilne prawodawstwo. Cnota umiarkowania i powściągliwości wołają o ponowne odkrycie i przeżywanie - dodał hierarcha. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.5µg/m3 PM2.5: 17.7µg/m3