Abp Skworc: chrześcijanie muszą się zjednoczyć i pogodzić

Csm csm abp wiktor skworc 76d12edad5 c76e2be342

Redakcja

24 stycznia 2021

Porażające i pogłębiające się podziały w ludzkiej rodzinie, w społeczeństwie, w rodzinach, a nawet w Kościele, potrzebują znaku chrześcijan pogodzonych, zjednoczonych - wskazał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Zaapelował o modlitwę w intencji jedności chrześcijan.

W niedzielę w Wyższym Seminarium Duchownym w Katowicach arcybiskup celebrował mszę w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jak zaznaczył, ekumenizm jest "szukaniem, dążeniem do jedności wiary i braterstwa siostrzanych Kościołów".

Metropolita mówił w homilii, że ekumenizm „jako pielgrzymka ochrzczonych w kierunku jedności jest częścią objawienia i należy do charakterystycznych cech Kościoła”.

Zawiera się w wymaganiu samego Chrystusa, aby Kościół był objawieniem jedności Ojca, Syna i Ducha Świętego, tak by jedyny Bóg był w i przez Kościół objawiany, by przybliżana była oferta zbawienia

mówił.

Jak dodał, wszyscy ochrzczeni przez chrzest stają się dziećmi Bożymi, a kto ma tego samego ojca – dodał - staje się niejako dla rodzeństwa bratem i siostrą. „To tu ma swoje źródło liturgiczne i kaznodziejskie pozdrowienie: bracia i siostry. To nie uprzejmość czy pusty ukłon w kierunku słuchaczy, to stwierdzenie pełnego sensu i tajemnicy faktu, o którym powinno się pamiętać po obu stronach ambony” - wskazał.

Arcybiskup przywołał dekret Soboru Watykańskiego II o ekumenizmie, według którego niekatoliccy ochrzczeni słusznie są uznawani za braci i „pozostają w jakiejś, choć niedoskonałej wspólnocie ze społecznością Kościoła katolickiego” - mimo utrzymujących się rozbieżności i wielu przeszkód do pełnej łączności kościelnej, które usiłuje przełamać ruch ekumeniczny.

Tak więc ekumenizm jest szukaniem, dążeniem do jedności wiary i braterstwa siostrzanych Kościołów

powiedział metropolita, dodając, że droga ku jedności jest „wspólnym zmaganiem i szukaniem tego, co Jezus Chrystus objawił, tego, czego On chce, abyśmy wierzyli i doszli do zbawienia, czyli do Niego samego”.

Porażające i pogłębiające się podziały w ludzkiej rodzinie, w naszym społeczeństwie, w rodzinach, a nawet w Kościele, potrzebują znaku chrześcijan pogodzonych, zjednoczonych, bo tylko chrześcijanie zjednoczeni mogą być światłem, punktem odniesienia (...), punktem orientacyjnym dla ludzkiej rodziny. Dlatego tym intensywniej módlmy się o szczególny dar Ducha Świętego: dar jedności chrześcijan

apelował abp Skworc.

„Ta łaska już w nas działa, bo jako chrześcijanie gromadzimy się na modlitwie i na wspólnotowym słuchaniu tego samego słowa Bożego, które ma moc przemiany i przynoszenia plonu” - dodał.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.4µg/m3 PM2.5: 6.6µg/m3