72-latek miał gwałcić dzieci przez ponad 20 lat

Handcuff g764413ea5 1920
Kastelik

Szymon Kastelik

24 stycznia, 2024

Miał wykorzystywać łatwowierność, otwartość i niedojrzałość dzieci. Ufali mu sąsiedzi. Jednak okazuje się, że 72-letni mężczyzna był najprawdopodobniej wcielonym złem. Usłyszał zarzuty za przestępstwa seksualne, których dopuścił się przez ostatnie 25 lat. 

Jak podkreśla śląska policja, było to trudne śledztwo i bardzo delikatne. Nadzorowała je prokuratura z Chorzowa. W lutym ubiegłego roku funkcjonariusze zatrzymali wówczas 71-letniego mężczyznę podejrzanego o czyny pedofilskie. Śledczy wpadli na jego trop po dokonanym w ostatnim czasie anonimowym zgłoszeniu dorosłej osoby, która w dzieciństwie została przez niego skrzywdzona. 

W ten sposób rozpoczęło się śledztwo, które ujawniło przerażającą prawdę o możliwym pedofilu z województwa śląskiego, który krzywdził dzieci przez ponad 20 lat. 

- Wybierał jako swoje ofiary dzieci, które nikomu nie powiedzą o tym, co ich spotkało, a może nawet będą mu wdzięczne za opiekę czy pomoc. Często wykorzystywał też ich bezradność, cechy charakteru, oraz trudne życiowe sytuacje - komentuje policja.

Bestia

Na początku jedyny dowodem w sprawie było nagranie wideo, jednak z czasem śledczym udało się ustalić kolejne fakty. - Sprawę śledczym utrudniał także fakt, że osoby z jego otoczenia darzyły go zaufaniem i nikt, w tym również nieświadomi krzywd swoich dzieci rodzice, nie podejrzewali, że może molestować najmłodszych. Mężczyzna wydawał się dobrym, opiekującym się dziećmi i pomocnym sąsiadem - dodaje policja.

Ustalono, że podejrzany 72-latek od przynajmniej 1999 roku dopuszczał się czynów o charakterze seksualnym na szkodę dzieci. Nikt niczego nie zgłaszał, dlatego pedofil mógł działać bezkarnie. 

- Mężczyzna wykorzystywał łatwowierność, otwartość i niedojrzałość dzieci, manipulując i wykorzystując je do swoich celów. Chcąc zachęcić dzieci do kontaktu z nim, organizował dla nich zabawy, głównie ćwiczenia sportowe, które miały doprowadzać do kontaktu fizycznego. Oskarżony w rzeczywistości manipulował nie tylko ofiarami, ale także ich opiekunami oraz lokalną społecznością budząc zaufanie, kreując się na osobę z zasadami, chętną do pomocy - w ten sposób opisują śledczy metody oskarżonego.

Do sądu trafił akt oskarżenia sporządzony przez Prokuraturę Rejonową w Chorzowie, w którym zarzuca się 72-latkowi 13 przestępstw o charakterze ciągłym, w tym zgwałcenia i seksualne wykorzystanie osób małoletnich oraz posiadanie i przedstawianie im treści pornograficznych

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.7µg/m3 PM2.5: 34.8µg/m3