W jeden organizm połączone zostały dwa miasta, które oddzielała od siebie jedynie rzeka Biała: śląskie Bielsko i małopolska Biała Krakowska.
Bielsko zostało założone w XIII w. na zachodnim brzegu Białej. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1312 r. Było częścią Śląska Cieszyńskiego. Szczególnie szybki rozwój miasta przydał na XIX w. Bielsko było prężnym ośrodkiem przemysłu, głównie włókiennictwa. Wówczas wybudowana została większość reprezentacyjnych gmachów. Z uwagi na ich walory architektoniczne miasto nazywane było „mały Wiedniem”.
Biała Krakowska powstała na wschodnim brzegu rzeki w drugiej połowie XVI w. W 1723 r. uzyskała prawa miejskie. W latach 1769–1771 była siedzibą Generalności Konfederacji Barskiej. Szczególnie dynamiczny rozwój, podobnie jak w Bielsku, przypadł na XIX w. Rozwinął się przemysł.
Historia połączenia Bielska i Białej sięga czasów międzywojennych. Bielsko stanowiło wówczas część autonomicznego województwa śląskiego. Znajdująca się w Małopolsce Biała należała wtedy do województwa krakowskiego”
Jak zaznaczyła Klejmont, w czasie niemieckiej okupacji oba miasta połączono i – pod nazwą Bielitz - wcielono do Rzeszy.
Po wojnie został przywrócony pierwotny podział. „Granice Śląska Cieszyńskiego i Małopolski nadal wyznaczała rzeka Biała. Dopiero 1 stycznia 1951 r. formalnie scalono oba miasta w jeden organizm miejski zwany odtąd Bielskiem-Białą” – wskazała.
Decyzję o połączeniu podjął Sejm PRL w grudniu 1950 r.
Urzędniczka poinformowała, że dla upamiętnienia rocznicy na ratuszu umieszczone zostało rocznicowe logo. „Składa się na nie pomarańczowo-zielony napis +70 lat razem Bielsko-Biała+. Cyfra siedem jest zielona, zero imituje dwukolorowe serce – po jednej stronie pomarańczowe, po drugiej zielone, przecięte białą wijącą się wstęgą. Serce to oba miasta i dzieląca je rzeka Biała” – powiedziała.
Jak dodała, logo może być wykorzystywane w przestrzeni publicznej – na banerach czy bilboardach, ale też na urzędowym papierze i kopertach do korespondencji, ulotkach i zaproszeniach oraz materiałach promocyjnych. Będzie go można pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta.
„Plany obchodów rocznicy połączenia Bielska i Białej były bardzo ambitne. Już w połowie ub.r. powstał specjalny zespół, który opracował ich program. Niestety, pandemia i konieczność szukania oszczędności w kasie miasta nie pozwolą na ich realizację. O tym, jakie wydarzenia zostaną zorganizowane dla uczczenia rocznicy, tak naprawdę zdecyduje sytuacja związana z pandemią. Będą się one odbywały głównie w instytucjach kultury i miejskich placówkach oświatowych. (…) Planowane są m.in. koncerty i dwudniowa konferencja naukowa” – podała Klejmont.
PAP/ Fot. Wikimedia