5. rocznica zamachu na Pawła Adamowicza

Stefanw

Redakcja

13 stycznia, 2024

Coroczne wielkie święto dobroci, którym jest finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w 2019 roku przerodził się w prawdziwy dramat. Na scenie w Gdańsku 27-letni Stefan W. zaatakował nożem prezydenta tego miasta, Pawła Adamowicza.

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, był gorącym zwolennikiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Co roku brał czynny udział w finałach WOŚP. Tak też było 13 stycznia 2019 roku. Przez cały dzień Adamowicz zbierał pieniądze dla WOŚP na ulicach Gdańska. Przed godziną 20:00 pojawił się na scenie na Targu Węglowym, gdzie odbywał się miejski finał zbiórki. O godzinie 20:00 na scenę wtargnął Stefan W., wówczas 27-latek. Trzykrotnie dźgnął nożem prezydenta Gdańska. Został bezpośrednio po ataku wykrzyczał kilka politycznych haseł, głównie atakujących Platformę Obywatelską. W przeszłości był karany za rozboje.

Reanimacja Adamowicza trwała około pół godziny. Otrzymał ciosy w brzuch i serce. W stanie krytycznym został przewieziony do szpitala. Operacja trwała pięć godzin. Otrzymał 41 jednostek krwi. Niestety następnego dnia jego stan nie uległ poprawie. W poniedziałek 14 stycznia szpital poinformował o jego śmierci.

W dniach 18–19 stycznia obowiązywała żałoba narodowa z decyzji prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Mszę pogrzebową odprawiono 19 stycznia o godz. 12:00 w bazylice Mariackiej w Gdańsku. Paweł Adamowicz miał 54 lata.

W grudniu 2021 gdańska prokuratura zakończyła śledztwo po uzyskaniu trzech opinii biegłych. Stefanowi W. zarzucono dokonanie zabójstwa w zamiarze bezpośrednim w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie oraz popełnienie przestępstwa zmuszania innej osoby do określonego zachowania. W marcu 2023 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana W. na dożywocie.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.4µg/m3 PM2.5: 10.6µg/m3