4 lata walki o język śląski. Śląscy regionaliści wierzą, że tym razem się uda

Signal 2023 09 02 103202 002

Redakcja

3 września 2023

W Ślōnskij Ambasadzie Łukasza Kohuta, śląscy regionaliście podsumowali ostatnie lata działań na rzecz uznania języka śląskiego i mniejszości etnicznej. Wierzą w to, że Ślązacy zostaną docenieni po wyborach parlamentarnych. Warunek jest jeden: wygrać musi demokratyczna opozycja. 

Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga oraz Lewica - te trzy grupy polityczne obiecują, że w przypadku dojścia do władzy po 15 października, Ślązacy zostaną uznani za mniejszość etniczną, a tym samym język śląski będzie językiem regionalnym.

Z tych deklaracji cieszą się m.in. działacze Ślōnskiej Sztamy, którzy od kilku lat aktywnie działają na rzecz uznania "śląskości" w Polsce. To m.in. szeroko zakrojona akcja informacyjna podczas spisu powszechnego, a także projekty ustaw o języku śląskim i śląskiej mniejszości etnicznej.

- W ciągu 4 lat udało nam się przebić ze śląską sprawą do mainstreamu politycznego. Uznanie śląskiego za język regionalny i Ślązaków za mniejszość etniczną mają na sztandarach już wszystkie partie demokratycznej opozycji. Ciężka praca środowiska śląskich regionalistów, śląskich polityków - w Brukseli i Warszawie, ciężka praca ludzi kultury - daje owoce. Żeby jednak słowo ciałem się stało potrzebujemy zwycięstwa demokratycznej opozycji 15 października. Wtedy nasze śląskie postulaty będą mogły być w końcu załatwione i wtedy także Śląsk i Polska otrzymają ogromne środki europejskie - komentuje europoseł Łukasz Kohut.

- Po 4 latach ciężkiej ponadpartyjnej pracy środowisk śląskich, czego efektem było także złożenie przez mnie ustawy o śląskiej mniejszości etnicznej, Szef największej partii opozycyjnej zmienił zdanie o Ślązakach. To ogromny krok w przód, za który Panu Premierowi Tuskowi bardzo dziękuję - ocenia Maciej Kopiec, poseł i kandydat paktu senackiego z Katowic. 

Ślōnsko Sztama deklaruje, że będzie działać dalej. Śląscy politycy i aktywiści będą pilnować, czy ewentualna nowa władza spełni swoje obietnice dotyczące Ślązaków i ich tożsamości. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

28 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.3µg/m3 PM2.5: 9.2µg/m3