28-latek nowym dyrektorem sportowym Rakowa Częstochowa

20231204 img 4135 1701765889430

Redakcja

5 grudnia, 2023

Młody, ale doświadczony i zdolny. Tak opisywany jest Samuel Cárdenas, nowy dyrektor sportowy w Rakowie Częstochowa.

Dyrektor Sportowy w wielu klubach to często nawet trzecia najważniejsza osoba w hierarchii tuż za prezesem i głównym szkoleniowcem. Najczęściej jest odpowiedzialny za kontrakty, ale też pozyskiwanie nowych piłkarzy.

Właściciele Rakowa Częstochowa jak zawsze zaskoczyli. Przedstawili nowego dyrektora sportowego, a został nim 28-letni Samuel Cárdenas. To Niemiec z meksykańskim pochodzeniem. I chociaż jest i zapewne będzie młodszy od wielu doświadczonych piłkarzy w zespole mistrza Polski, to będzie decydował o ważnych aspektach funkcjonowania klubu.

To kolejny raz, kiedy Raków pokazuje, że nie boi się młodości. Wystarczy przypomnieć, że zespół prowadzi Dawid Szwarga, który ma 33 lata. Ponadto zatrudnienie obcokrajowca ma wskazywać na międzynarodowy styl tworzenia struktur Rakowa, czyli taki jaki funkcjonuje w największych klubach piłkarskich na świecie. 

Cárdenas przez ostatnie trzy lata pracował w belgijskim KAA Gent, najpierw jako skaut, a następnie jako szef działu skautingu, odpowiadając za strategię transferową i negocjacje kontraktowe belgijskiego klubu. Wcześniej pracował jako skaut w Southampton FC, Schalke 04 i Honved FC. Był także trenerem akademii i dyrektorem skautingu w Stuttgarter Kickers.

- Raków osiągnął wielki sukces w ciągu ostatnich kilku lat i teraz nadszedł czas, aby trwale zakotwiczyć klub na europejskim poziomie. Musimy być konkurencyjni zarówno w Polsce, jak i w Europie, a nasz plan jest na to przygotowany. Myślę, że zatrudnienie mnie, ale także trenera Szwargi, pokazuje, że klub naprawdę realizuje głośno komunikowaną odważną strategię - to będzie konieczne w kolejnych oknach transferowych, ponieważ musimy znaleźć kreatywne sposoby, aby wyróżnić się przy naszych ograniczonych środkach na rynku transferowym - powiedział nowy dyrektor sportowy.

- Zdecydowaliśmy się na dyrektora z międzynarodowym doświadczeniem. Po szczegółowej analizie rynku, wielu rozmowach i konsultacjach uznaliśmy, że warto postawić na Samuela, którego postrzegamy jako utalentowaną osobę posiadającą wymagane przez klub kompetencje - mówi Piotr Obidziński, prezes Rakowa.

fot. Raków Częstochowa

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.6µg/m3 PM2.5: 10.0µg/m3