23-letnia Syryjka z małym dzieckiem miała podrobione paszporty

Sg

Redakcja

8 stycznia, 2024

Na lotnisku w Pyrzowicach doszło do dwóch kolejnych prób dostania się na terytorium Polski przez obcokrajowców z podrobionymi dokumentami. W każdym z przypadków młode kobiety poinformowały, że musiały sporo zapłacić, żeby móc dostać się przez Grecję do Polski, a następnie do Niemiec.

Nieustannie trwają próby przedostania się do Polski nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. I to nie tylko przez granicę. Na lotnisku w Pyrzowicach również lądują samoloty z migrantami, którym udało się "pokonać" pierwszy etap podróży w Grecji.

4 stycznia w Pyrzowicach samolotem z Aten przyleciała 23-letnia kobieta z półrocznym dzieckiem. Migrantka przedstawiła bułgarskie paszporty podrobione na wzór oryginałów. Okazało się, że jest obywatelką Syrii. -  Cudzoziemka oświadczyła, że całą jej nielegalną podróż z Syrii przez Grecję do Polski zorganizował jej mąż, który za wszystko zapłacił, a jej celem są Niemcy, gdyż tam już mieszka jej rodzeństwo - relacjonuje straż graniczna.

23-latce przedstawione zostały zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy wraz z jej półrocznym synem, przy użyciu podstępu polegającego na posłużeniu się podrobionymi bułgarskimi paszportami. Przyznała się do winy. Poddała się uzgodnionej z prokuratorem karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 1 roku. Ponadto Komendant PSG w Katowicach-Pyrzowicach wszczął z urzędu postępowanie administracyjne o zobowiązaniu do powrotu.

Tym samym samolotem przyleciała 20-letnia kobieta, która podczas kontroli pokazała rumuński paszport. Dokument zawierał dane innej osoby. Również była to obywatelka z Syrii.  - Za swoją kilkumiesięczną podróż do Polski zapłaciła około 9000 euro. Teraz chciała udać się do Niemiec, gdzie mieszka jej ojciec. Za nielegalne przebywanie na terytorium RP 20-latka została ukarana mandatem w wysokości 500 zł. Obecnie prowadzone są dalsze czynności służbowe z jej udziałem - informuje straż graniczna. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.0µg/m3 PM2.5: 1.9µg/m3