19. Sosnowieckie Dni Literatury

19 Sosnowieckie Dni Literatury

Redakcja

15 maja, 2023    Sosnowiec

15 maja 2023 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej rusza 19. edycja Sosnowieckich Dni Literatury, jednej z najważniejszych imprez kulturalnych w regionie. Tym razem całość w dużej mierze poświęcona będzie wielkiej damie muzyki rockowej, a zarazem i poezji – Korze.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Nic dwa razy się nie zdarza”. To wiersz Wisławy Szymborskiej – patronki roku 2023 – który Kora opracowała w niezwykłej muzycznej aranżacji. Część wydarzeń pokaże więc godną podziwu różnorodność twórczości Kory Jackowskiej – niezwykły talent tekściarki i poetki, ale także fascynację malarstwem i fotografią, bycie ikoną mody. W części 19. SDL poświęconej Korze odbędzie się szereg interdyscyplinarnych działań: koncert „Tribute to Maanam”, spotkanie z biografką Kory – Beatą Biały, wystawa prywatnych fotografii artystki przygotowana przez fotografa Jacka Porembę czy też pokaz mody inspirowany stylem Kory (prezentowany przez młodzież nie byle gdzie, bo na schodach Urzędu Miasta w samym centrum Sosnowca!). Wspomnianej wyżej Noblistce, poświęcone zostaną kreatywne zajęcia dla dzieci „Wycinanki Pani Wisławy” oraz prelekcja dr Magdaleny Boczkowskiej „Inne światy Wisławy Szymborskiej”.

Poza tym w ramach 19. SDL odbędzie się szereg spotkań autorskich w stałym cyklu „Rozmowy o książkach”. Naszymi gośćmi będą m.in. ceniona prozaiczka Joanna Bator, dziennikarz, reportażysta i prozaik – Ziemowit Szczerek czy też pochodzący z Osaki pisarz Toshikazu Kawaguchi, którego premiera najnowszej powieści odbędzie się właśnie na scenie Zagłębiowskiej Mediateki. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci, młodzieży czy seniorów. Dla tych grup przygotowaliśmy bowiem interesujące zajęcia ukazujące różne aspekty twórczości Szymborskiej.

19. edycja Sosnowieckich Dni Literatury w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. G. Daniłowicza w Sosnowcu potrwa od 15 do 21 maja 2023 r. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. 

19. Sosnowieckie Dni Literatury

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.7µg/m3 PM2.5: 8.1µg/m3