16 osób oskarżonych o wyłudzenie prawie 3 mln złotych z podatku VAT!

Kastelik

Szymon Kastelik

24 stycznia, 2023

Akt oskarżenia przeciwko 16 członkom zorganizowanej grupy przestępczej! Podejrzani są o dokonanie przestępstw skarbowych, związanych z karuzelowym obrotem towarami w postaci wyrobów stalowych i ich sprzedażą na terenie kraju bez zapłaty należnego podatku VAT oraz wystawianiem nierzetelnych poświadczających nieprawdę faktur oraz praniem brudnych pieniędzy.

Sprawę prowadzi Prokuratura Okręgowa w Katowicach, która skierowała akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Katowicach. Grupa miała działać w 2011 roku. Zawiadomienie w tej sprawie złożył Urząd Kontroli Skarbowej w Opolu. Oskarżeni działali nie tylko w Polsce, ale również na terenie Czech oraz Słowacji.

- Z przeprowadzonych w śledztwie dowodów, wynika, iż podmioty objęte przedmiotowym postępowaniem zaangażowane były w tzw. ,,karuzelę podatkową’’. Podmioty te uczestniczyły w fikcyjnych transakcjach dokumentowanych fakturami, które miały na celu uwiarygodnienie obrotu towarem w kraju i za granicą. Faktury były wystawiana w celu stworzenia pozorów legalnego obrotu wyrobami stalowymi - informuje katowicka prokuratura i dodaje - Wystawcy i odbiorcy nie uczestniczyli w obrocie gospodarczym, transakcje udokumentowane fakturami nie miały miejsca Wykorzystano obowiązujące na terenie Unii Europejskiej przepisy regulujące zasady wykonywania dostaw towarów pomiędzy poszczególnymi krajami wspólnoty, które przewidują że odbywa się z naliczeniem zerowej stawki podatku VAT.

Oskarżeni mieli stworzyć odpowiednią dokumentację, która stanowiła podstawę do dokonywania fikcyjnych rozliczeń podatku VAT. W konsekwencji doszło do wyłudzenia podatku VAT na kwotę 2677000 złotych.

Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Wobec oskarżonych stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze, w postaci poręczeń majątkowych i zakazu opuszczania kraju. Prokurator na poczet grożących kar i środków karnych zabezpieczył mienie o wartości prawie 4 milionów złotych. Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 23.5µg/m3 PM2.5: 20.8µg/m3