100 konkretów Tuska. Język śląski i ministerstwo na Śląsku

374657682 856524055827966 4340630874662248450 n

Redakcja

10 września 2023

Język śląski językiem regionalnym i ministerstwo przemysłu na Śląsku. To dwie konkretne obietnicy Koalicji Obywatelskiej i Donalda Tuska, które mają zostać wprowadzone w pierwsze 100 dni od przejęcia władzy w Polsce.

Na konwencji programowej Koalicji Obywatelskiej w Tarnowie politycy KO z Donaldem Tuskiem na czele przedstawili "100 konkretów" na pierwsze 100 dni. To propozycji, które mają zostać wprowadzone przez KO, jeżeli największe ugrupowanie opozycyjne przejmie władzę po 15 października. Wszystko, co zaproponował Tusk z koleżankami i kolegami z Koalicji, ma wejść w życie w ciągu pierwszych 100 dni "rządzenia".

Wśród propozycji znalazło się podwyższenie dochodu wolnego od podatku do 60 tys. złotych, podwyżki dla nauczycieli, sfinansowanie przez państwo in-vitro oraz zmiany w prawie aborcyjnym.

Propozycje dla Górnego Śląska

W 100 konkretach Tuska znalazły się też dwie bezpośrednie propozycje dla Górnego Śląska. To przypomnienie obietnicy szefa Platformy Obywatelskiej, które zadeklarował podczas swojej wizyty w województwie śląskim pół roku temu. 

Pierwszy "konkret" to uznanie języka śląskiego, w domyśle ustanowienie Ślązaków mniejszością etniczną. Jakiś czas temu Tusk pochwalił działania posłów Rosy i Kopca, którzy w Sejmie zaproponowali zmiany w prawie, które uwzględniają nowy status Ślązaków. Potwierdził, że Platforma Obywatelska jest za tym, żeby potwierdzić, iż ślonsko godka nie jest gwarą, tylko językiem regionalnym. 

Drugi "konkret" to zapowiedziane przez Borysa Budkę na kongresie przeniesienie na Śląsk ministerstwa odpowiedzialnego za przemysł, w tym za górnictwo. To kolejna deklaracja, która padła z ust Tuska pół roku temu m.in. w Bytomiu. 

Jeżeli Koalicja Obywatelska przejmie władzę po wyborach 15 października, to "śląscy" wyborcy powinni oczekiwać, że do końca stycznia zostaną spełnione powyżej opisane obietnice. 

fot. Platforma Obywatelska

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.9µg/m3 PM2.5: 5.3µg/m3