Żywieccy radni powiatowi apelują o ratowanie szpitala w Żywcu

Csm site7 e061e91284
Kastelik

Szymon Kastelik

13 stycznia 2022

Radni powiatu żywieckiego apelują do ministerstwa zdrowia, NFZ i władz wojewódzkich o pomoc dla Szpitala Żywiec. Powodem są finanse placówki.

We wrześniu 2020 roku otworzono nowoczesną siedzibę Szpitala Żywiec. Poprzedni budynek nie nadawał się nawet do remontu. Inwestycja została zrealizowana w partnerstwie publiczno-prywatnym żywieckiego starostwa z InterHealth Canada. Jednak po półtorej roku działalności w nowym budynku, żywiecki szpital znów ma problemy finansowe. Wszystko z powodu przelicznika ryczałtowego opartego na wyliczeniach z 2015 r. Według radnych powiatu żywieckiego, jest on "fatalny", przez co niekorzystnie wpływa na budżet najważniejszej placówki medycznej w powiecie. W tej sprawie wystosowano apel już w 2019 roku do premiera Mateusza Morawieckiego. Teraz radni ponownie proszą o interwencję. 

29 grudnia 2021r. w tracie XXXI zdalnej sesji Rady Powiatu w Żywcu, Radni Powiatu wystosowali apel dotyczący potrzeby wsparcia działań zmierzających do zapewnienia dalszego funkcjonowania Szpitala Żywiec. 

W imieniu mieszkańców Powiatu Żywieckiego w trosce o zagwarantowanie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom Powiatu, zwracamy się z apelem o podjęcie zdecydowanych działań na rzecz poprawy sytuacji finansowej Szpitala Żywiec, a co za tym idzie ratowania służby zdrowia w Powiecie Żywieckim - czytamy w apelu. Radni informują, że Szpital Żywiec ma najgorszy poziom finansowania w Województwie Śląskim oraz jeden z najgorszych w kraju. 

 Dla porównania przelicznik ryczałtowy w 2021 r. na jednego mieszkańca w niżej wymienionych powiatach kształtuje się następująco:

  • Powiat Żywiecki – Szpital Żywiec – 204,62 zł,
  • Powiat Cieszyński – ZZOZ w Cieszynie – 308,73 zł,
  • Powiat Wodzisławski – PP ZOZ w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim – 296,50 zł,
  • Powiat Zawierciański – Szpital Powiatowy w Zawierciu – 321,06 zł,
  • Powiat Oświęcimski – ZOZ Oświęcim – 291,93 zł,
  • Powiat Suski – ZOZ Sucha Beskidzka – 500,89 zł.

- informują radni powiatu.

 

Problemy szpitala dotyczą dwóch obszarów:

  • braku przeliczenia ryczałtu PSZ w oparciu o faktyczne wykonanie, oraz braku umów na realizowanie szerszego zakresu świadczeń takich jak np. neurologia (udary), czy chirurgia naczyniowa.;
  • konsekwencji narzucania konieczności wdrażania ustaw i rozporządzeń związanych z odgórnym kształtowaniem wynagrodzeń w służbie zdrowia, bez pełnego ich finansowania.

Zarządzający Szpitalem Żywiec, we współdziałaniu z władzami Powiatu Żywieckiego  podejmują ciągłe działania zmierzające do poprawy sytuacji Szpitala. Nadto, prowadzonych jest wiele rozmów, analiz, konsultacji, gdyż dobro placówki i pacjentów jest nadrzędnym naszym obowiązkiem i celem. Jednak niektóre sprawy wymagają interwencji, pomocy i wsparcia ze strony przedstawicieli najwyższych szczebli władzy. Jeżeli nie zostaną podjęte radykalne kroki dające możliwość wsparcia finansowego naszej placówki, może dojść do stanu skutkującego koniecznością przerwania świadczeń usług medycznych, a w ostatecznym przypadku nawet do zamknięcia działalności Szpitala Żywiec - czytamy dalej w apelu.

Pismo skierowano do Adama Niedzielskiego – Ministra Zdrowia, Filipa Nowaka – Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Ewy Kabza – p.o. Dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Jarosława Wieczorka – Wojewody Śląskiego, Jakuba Chełstowskiego – Marszałka Województwa Śląskiego.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.7µg/m3 PM2.5: 7.7µg/m3