Związkowcy zapowiadają kolejną blokadę wysyłki węgla i referendum strajkowe!

269823766 303962045011373 6295677092464458178 n
Kastelik

Szymon Kastelik

2 listopada, 2022

Od wtorku trwa dwudniowa blokada torów przy kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. Jednak to nie koniec. Związki zawodowe zapowiadają kolejną blokadę i referendum strajkowe.

Związki zawodowe przy Polskiej Grupie Górniczej domagają się wypłacenia rekompensat za pracę w weekendy oraz podniesienia średniego wynagrodzenia w PGG do 8200 złotych brutto. Rozmowy z ubiegłego tygodnia nie przyniosły porozumienia. We wtorek o godzinie 18:00 związkowcy ponownie spotkali się z zarządem PGG, ale nic z tego nie wynikło.

Po trwającej od rana blokadzie nasze wcześniejsze deklaracje gotowości do dialogu i zawarcia kompromisu w końcu doczekały się reakcji władz spółki i o 18.00 doszło do rozmów – poinformował Bogusław Hutek, szef górniczej „Solidarności” i jednocześnie przewodniczący związku w PGG. – Zarząd spółki chce przerwania blokady, my domagamy spełniania naszych żądań dotyczących m.in. rekompensat wynagrodzeń za pracę weekendy i w dni wolne. Trwające godzinę rozmowy nie przyniosły zbliżenia stanowisk, dlatego protest będzie kontynuowany – powiedział Bogusław Hutek, dodając, że strona związkowa nadal podtrzymuje gotowość do prowadzenia rozmów i zawarcia kompromisu.
- czytamy w komunikacie Solidarności.

Jak nieoficjalnie poinformował Slaskibiznes.pl, porozumienie było już na stole podczas rozmów 4 stycznia. Związkowcy mieli zgodzić się na 8100 złotych brutto i rekompensaty, lecz nagle miał zadzwonić minister Jacek Sasin i kazał wybrać związkowcom albo jedno, albo drugie. Po tym incydencie strona społeczna zakończyła rozmowy.

5 stycznia śląsko-dąbrowska Solidarność poinformowała o najnowszych ustaleniach komitetu protestacyjnego. Związkowcy chcą ponownie zablokować wywóz węgla do elektrowni. 

Zakończenie trwających od 4 stycznia blokad wysyłki węgla z kopalń do elektrowni nastąpi zgodnie z planem, czyli 6 stycznia o 7 rano. 10 stycznia mamy zaplanowane spotkanie z zarządem PGG w obecności mediatora. 11 stycznia przeprowadzimy masówki informacyjne w kopalniach, a przez kolejne dwa dni będziemy prowadzić referendum strajkowe wśród załóg kopalń PGG – poinformował Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej „Solidarności” i jednocześnie szef „S” w PGG SA. – Od 17 stycznia nastąpi blokada wysyłki węgla do elektrowni ze wszystkich kopalń PGG. Potrwa ona do odwołania – dodał Hutek.

Od 21 grudnia w Polskiej Grupie Górniczej trwa pogotowie strajkowe. Strona związkowa domaga się wypłacenia górnikom z PGG rekompensaty za przepracowane weekendy. Od kilku miesięcy z powodu trwającego w całej Europie kryzysu energetycznego, górnicy pracują w nadgodzinach i w weekendy, ale nie otrzymują za to należnego wynagrodzenia - informuje śląska Solidarność.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 30.6µg/m3 PM2.5: 24.1µg/m3