ZTM kupuje ponad 100 solarnych automatów biletowych

Na razie pasażerowie mogą kupować bilety w 12 solarnych biletomatach w Bieruniu Chorzowie Czeladzi Gliwicach Łaziskach Górnych Mikołowie Psarach Świerklańcu i Tarnowskich Górach

Redakcja

15 listopada, 2023

Inwestycja, która ma zwiększyć dostępność do biletów oraz być ekologiczna. Zarząd Transportu Metropolitarnego podpisał umowę na dostawę i utrzymanie 132 solarnych automatów biletowych.

Automaty ma dostarczyć i utrzymywać firma Mera-Serwis SGL. Automaty będą zasilane wyłącznie energią słoneczną. – Inwestujemy w solarne biletomaty nie tylko ze względów ekonomicznych. To także wyraz naszego szacunku dla ekologii. Dzięki wykorzystaniu bardziej opłacalnej energii słonecznej, urządzenia będą działać przy minimalnym wpływie na środowisko. To zgodne z duchem zmian klimatycznych i dążeniem do bardziej zrównoważonej przyszłości – mówi rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek.

Biletomaty mają zwiększyć dostępność do biletów, również dla osób z niepełnosprawnościami. Nowe maszyny będą dostosowane do tej właśnie grupy podróżnych. Ekrany, otwory wrzutowe, czytniki kart płatniczych oraz miejsca odbioru biletów i reszty będą znajdować się na odpowiedniej wysokości – tak, aby były dostępne dla wszystkich, także dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Z rozwiązań dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami warto również wyróżnić możliwość wywołania trybu kontrastowego, co umożliwi korzystanie z automatów osobom z zaburzeniami widzenia.

Nowe automaty umożliwią zakup biletów papierowych i w formie elektronicznej. Dostępne będą różnorodne formy płatności – kartą, gotówką, blikiem oraz portmonetką w systemie Transport GZM. Ponadto, w nowych urządzeniach, będzie można nie tylko kupić bilet, ale również go zwrócić. W takich przypadkach środki będą przekazywane na elektroniczną portmonetkę na koncie użytkownika w systemie Transport GZM. Pasażerowie będą mogli też doładować swoje konta w systemie Transport GZM.  

Zakup 132 automatów prawie podwoi ich stan w zasobach ZTM, który teraz dysponuje około 140 automatami biletowymi. Nowe urządzenia zostaną rozmieszczone w każdej gminie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Pierwsze z nich (co najmniej 40 urządzeń) zostaną zainstalowane w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a ostatnie mają zostać posadowione do kwietnia 2025 r. Całkowity koszt zakupu oraz utrzymania automatów wynosi ok. 11,6 mln zł.

fot. ZTM

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 30.7µg/m3 PM2.5: 24.7µg/m3