ZTM chce kupić ponad 100 solarnych automatów biletowych

Przykładowy automat solarny

Redakcja

15 marca, 2023

132- tyle solarnych automatów biletowych chce kupić ZTM. Ogłoszony został przetarg.

ZTM ogłosił dziś przetarg na „Elektroniczne systemy sprzedaży biletów na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii". Pod nazwą tego zamówienia kryją się 132 solarne automaty biletowe.

Finalizując ten projekt podwoimy liczbę automatów biletowych. To rozwiązanie dobre pod wieloma względami – mówi Klaudia Matuszna, zastępca rzecznika prasowego ZTM. – Po pierwsze urządzenia te są punktami sprzedaży działającymi przez całą dobę i 7 dni w tygodniu. Po drugie jest to rozwiązanie efektywne finansowo, ponieważ dzięki temu, że są to automaty solarne, unikamy kosztów związanych chociażby z koniecznością budowy i utrzymania przyłączy elektrycznych. Po trzecie - elastyczność, tzn. ewentualna relokacja urządzenia nie będzie stanowić większej trudności. Po czwarte urządzenia będą przyjazne osobom z niepełnosprawnościami. Ekran, otwory wrzutowe, czytnik kart płatniczych, miejsce odbioru biletów, znajdować się będą na wysokości pomiędzy 70 a 120 cm. To ważne m.in. dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Co istotne z automatów swobodnie będą mogli korzystać obcokrajowcy, ponieważ zaimplementowany zostanie język angielski, niemiecki i ukraiński – wymienia Klaudia Matuszna.

Nowo zamawiane automaty solarne będą miały zdecydowanie więcej funkcjonalności niż ich wcześniej instalowane wersje. W przypadku tych urządzeń będzie można w nich kupić wszystkie bilety papierowe i elektroniczne oraz będzie można zapłacić za nie zarówno kartą płatniczą i BLIK, jak i monetami. Ponadto urządzenia będą umożliwiać m.in. zasilenie konta pieniądzem elektronicznym, zapoznanie się z taryfą, czy też sprawdzenie swoich danych w systemie.

Dlaczego solarne automaty?

Wśród wszystkich zalet nowych urządzeń warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt: ekologia.
– Automaty solarne będą wykorzystywać wyłącznie „czystą energię" pozyskaną z paneli fotowoltaicznych umieszczonych na daszku. Dzięki wbudowanym akumulatorom/bateriom, będą działać również w niesłoneczne dni i w nocy –
dodaje Matuszna.

Organizator transportu na razie nie wskazuje potencjalnych terminów oddania do użytku nowych urządzeń. Będzie to uzależnione od dnia rozstrzygnięcia postępowania przetargowego oraz podpisania umowy z wykonawcą. Jeśli chodzi o lokalizacje automatów to wiadomo, że będą brane pod uwagę dwa kryteria – będą to miejsca, gdzie ruch pasażerów jest największy, a dostępność biletów niska. Szacunkowa wartość zamówienia, uwzględniające m.in. dostawę, montaż i uruchomienie urządzeń, ich integrację z systemem informatycznym oraz 10-letnie utrzymanie, to ok. 16 mln zł brutto.

własne/mat.pras.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 31.0µg/m3 PM2.5: 25.2µg/m3