Zniszczony w kwietniu fortepian wrócił na cieszyński rynek

Ggrgfddef

Redakcja

18 maja, 2022

16 maja fortepian zewnętrzny Cadenza wrócił na cieszyński rynek. Po burzliwym początku, władze miasta oraz producent zgodnie uznali, że chcą łączyć i inspirować mieszkańców oraz turystów muzyką, stąd bardzo szybko zapadła decyzja o powrocie fortepianu na ziemię cieszyńską.

14 kwietnia na cieszyńskim rynku pojawił się fortepian zewnętrzny. Była to nowa atrakcja miasta, z której każdy mógł skorzystać przez miesiąc. Niestety po zaledwie trzech dniach instrument został zniszczony. Do zdarzenia doszło po godzinie 1:00 w Wielkanoc.

- Około 1:20 w nocy operator monitoringu podczas obserwacji kamer zauważył trzy osoby, które podeszły do fortepianu. Dwie z nich podniosły instrument, po czym wywróciły go do góry nogami - informowała wówczas cieszyńska straż miejska.

Na miejsce dotarli strażnicy miejscy, którzy następnie ujęli wandali w rejonie Górnego Rynku. Zostali przekazani policji.

16 maja fortepian wrócił do Cieszyna.

„Fortepian jest instrumentem, który inspiruje i którego dźwięki mogą dać wytchnienie, stać się chwilą odpoczynku dla każdego przechodnia. Od momentu jego pojawienia się na naszym rynku wzbudzał zaciekawienie, zachęcał do publicznej gry. Mogliśmy obserwować reakcje na muzykę na żywo w przestrzeni Rynku, co ważniejsze towarzyszyć osobom, które zdecydowały się na grę Wiemy, że muzyka, która płynie z tego instrumentu nie tylko cieszy ucho, ale również koi duszę, czego w dzisiejszych czasach bardzo nam potrzeba.”

mówi Gabriela Staszkiewicz, Burmistrz Miasta Cieszyn.

Pierwotnie fortepian został zainstalowany na rynku 14 kwietnia i miał tam pozostać do końca miesiąca, jednakże rezydentura musiała zostać przerwana z przyczyn niezależnych tak od miasta jak i producenta.

„Zaistniała sytuacja związana z przewróceniem fortepianu była dla nas zaskakująca, ale natychmiast postanowiliśmy, że instrument musi jak najszybciej wrócić na cieszyński Rynek. Było to dość skomplikowane, z uwagi na toczącą się ogólnopolską akcję „Cadenza on Tour”, w trakcie której nasze fortepiany podróżują po całej Polsce według ustalonego harmonogramu. Jako producent jednak zaangażowaliśmy wzmożone siły i środki, żeby się to udało. Cieszy nas fakt, że fortepian dokończy swoją przygodę w Cieszynie, dostaliśmy bardzo dużo pozytywnych wiadomości z całej Polski. Pokazuje to tylko siłę drzemiącą w muzyce, oraz to, jak ważna jest w przestrzeni publicznej. Cadenza ma przede wszystkim inspirować oraz budować i wzmacniać więzi pomiędzy ludźmi.”

dodaje Łukasz Siódmok, prezes Fulco System.

 

Fortepian powrócił do Cieszyna 16 maja i pozostanie tam prawie do końca miesiąca. Obecność Fortepianu Cadenza na rynku zakończy się zaraz przed rozpoczęciem tam prac remontowych.

 

 „Jak mawiał Gustaw Morcinek - „Ja zaś wiem, że staram się być przede wszystkim wyrozumiałym na wszystko.” i my w tym trwamy, stąd decyzja o jak najszybszym powrocie fortepianu na nasz rynek pomimo zbliżającej się rewitalizacji. Mamy nadzieję, że ta rezydencja fortepianu da nam wiele radości, gdyż po  pozytywnym odbiorze instrumentu przez mieszkańców staramy się już zaplanować przestrzeń tak, aby fortepian mógł spokojnie i bezpiecznie powrócić do nas za jakiś czas, a być może w przyszłości zagościć tu na stałe.”

 podsumowuje Gabriela Staszkiewicz, Burmistrz Miasta Cieszyn.

własne / materiał prasowy 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.8µg/m3 PM2.5: 1.4µg/m3