Zmodernizowany oddział w Szpitalu Megrez za 13 mln złotych

Otwarcie Oddziału Obserwacyjno Zakaźnego 1

Redakcja

16 stycznia, 2024

Szpital Megrez uruchomił nowy Oddział Obserwacyjno-Zakaźny o wartości prawie 13 mln zł. Oficjalne uruchomienie Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego odbyło się 15 stycznia, ale pierwsi pacjenci trafili tam już na początku roku.

Gruntowna przebudowa Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego kosztowała ponad 12 mln 837 tys. zł, z czego 8 mln zł pochodziło ze środków unijnych zarządzanych przez Ministerstwo Zdrowia, a ponad 4 mln zł przekazało Miasto Tychy. Ponadto Szpital pozyskał środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie blisko 240 tys. zł.

15 stycznia uroczyście otworzono zmodernizowany oddział, który przyjmuje pacjentów już od początku stycznia. W wydarzeniu wzięli udział m.in. parlamentarzyści i przedstawiciele władz lokalnych, w tym pełniący funkcję Prezydenta Miasta Tychy Maciej Gramatyka.

- Zakończenie remontu Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego to kolejny duży krok w rozwoju naszego szpitala. Mieszkańcy Tychów i okolic mogą liczyć na najlepszą, profesjonalną opiekę medyczną specjalistów z zakresu chorób zakaźnych oraz leczenie w komfortowych i nowoczesnych warunkach. Ten remont bardzo nas cieszy, szczególnie w kontekście obecnych wyzwań systemu ochrony zdrowia i pandemii COVID-19, która pokazała, jak istotne są takie inwestycje – skomentowała Mariola Szulc, Prezes Szpitala Megrez.

Nowe izolatki i sprzęt

Zmodernizowany oddział posiada łącznie 8 izolatek dla pacjentów, które zostały wyposażone w najnowszej generacji łóżka Famed Nexo, posiadające elektryczne sterowanie, opracowane specjalnie z myślą o wygodzie pacjentów i personelu. Elementy łóżek są pokryte nanocząsteczkami srebra, co przekłada się na mniejszą reprodukcję wirusów i bakterii. Każda z izolatek posiada śluzę, własną toaletę oraz specjalny system wymiany powietrza pod ciśnieniem.

Zaprojektowano funkcjonalny układ pomieszczeń. Powstały nowe instalacje elektryczne, teletechniczne, sanitarne czy wentylacji mechanicznej. Ponadto pomieszczenia zyskały nowe wyposażenie oraz meble i zostały doposażone w wysokiej klasy sprzęt medyczny. Oddział ma wewnętrzną kanalizację z własnym systemem dezynfekcji ścieków. Powstało też specjalne pomieszczenie do odwiedzin, w którym znajduje się komunikator pozwalający na połączenie z chorymi przebywającymi w izolatce.

- Dzięki nowemu Oddziałowi Obserwacyjno-Zakaźnemu mieszkańcy Tychów zyskają większe poczucie bezpieczeństwa. Będą mieli także pełną świadomość, że w przypadku gdyby musieli skorzystać ze specjalistycznej pomocy w tym zakresie, będą pod opieką profesjonalnego zespołu, którego pracę wspierać będzie nowoczesny sprzęt medyczny, a komfortowe warunki hospitalizacji sprzyjać będą powrotowi do zdrowia. O nowym oddziale z dumą możemy mówić, że jest to nowoczesny oddział na miarę XXI wieku – ocenił Maciej Gramatyka, pełniący funkcję Prezydenta Miasta Tychy.

fot. mat. pras.

Otwarcie Oddziału Obserwacyjno Zakaźnego 8

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.0µg/m3 PM2.5: 1.9µg/m3