Zmiany na Świętokrzyskiej w Gliwicach. Kolejna ulica z kontraruchem dla rowerzystów

Dsc5775 1280x720

Redakcja

26 czerwca, 2022

Już niebawem na ul. Świętokrzyskiej w Gliwicach zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy dla samochodów. Zostanie też wyznaczony kontraruch dla rowerzystów.

To oznacza, że samochody będą mogły poruszać się wyłącznie od ul. Górnych Wałów w kierunku Alei Wojciecha Korfantego. Dzięki kontraruchowi rowerzyści będą mogli jechać tą ulicą w dwóch kierunkach.

Będzie to trzecie miejsce z kontraruchem w Gliwicach – od kilku tygodni rowerzyści mogą poruszać się w ten sposób po ul. Dzierżona, a od 2020 r. po ul. Floriańskiej. Zmiany na ul. Świętokrzyskiej mają zostać wprowadzone pod koniec przyszłego tygodnia.

Kontraruch rowerowy to organizacja ruchu drogowego dająca możliwość poruszania się rowerem w kierunku przeciwnym do ogólnej organizacji ruchu. Dzięki kontraruchowi rowerzyści mogą omijać niebezpieczne ulice i skrzyżowania o dużym natężeniu ruchu, a także często skracać pokonywany dystans, co dodatkowo zwiększa konkurencyjność roweru wobec innych środków transportu. Dodatkowo w pewnych konfiguracjach kontraruch ogranicza konieczność wykonywania przez rowerzystów manewru skrętu w lewo, który to manewr najbardziej naraża ich na potrącenie przez samochód.

 

Źródło: UM Gliwice

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.2µg/m3 PM2.5: 7.5µg/m3