Złoto i dwa srebra Polski w niedzielę! Zakończyły się Lekkoatletyczne Mistrzostwa Sztafet

Mid 21502346
Kastelik

Szymon Kastelik

2 maja 2021

Zakończyły się długo Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata Sztafet – Silesia 21. Stadion Śląski, nasz Narodowy Stadion Lekkoatletyczny przywitał najlepszych zawodników z całego świata. Drugiego dnia imprezy lekkoatleci rywalizowali w siedmiu finałach. W czterech z nich wystąpiły polskie sztafety.

Do wczorajszego złota Jóźwik i Dobka oraz srebra nasz mieszanej sztafecie w biegu przez płotki, dzisiaj reprezentacja Polski dołożyła kolejne trzy krążki. Drugi dzień mistrzostw rozpoczął się od finału 4x400 sztafet mieszanych. W tej konkurencji nie wystąpiła nasza reprezentacja, która wczoraj nie awansowała z biegu eliminacyjnego. Następnie przyszła kolej na panów w 4x100 metrów, również bez Polaków, ale z zaskakującymi rezultatami. Wygrała Republika Południowej Afryki. Na początku na drogiej pozycji znaleźli się Brazylijczycy, a na trzeciej sztafeta z Ghany. Sędziowie po weryfikacji powtórek wideo zdyskwalifikowali jednak te dwie reprezentacje. Tym samym drugie miejsce przypadło Włochom, a trzecie Japończykom.

4x100 metrów kobiet to był pierwszy "polski finał". Nasze sprinterki (bez Ewy Swobody) w dobrym stylu awansowały wczoraj z eliminacji. W finale zaskoczyły wszystkich. Na ostatniej zmianie Pia Skrzyszowska wykorzystała nieudane przekazanie pałeczki faworyzowanych Holenderek i wyprzedziła Naomi Sedney. Zabrakło jednak czasu do dogonienia Włoszki. Tym samym reprezentantki Polski zdobyły srebro. 

Chwilę później polscy kibice w swoich domach mogli cieszyć się ze złota. Kobieca sztafeta 4x200 metrów nie dała szans konkurentkom, prowadząc w biegu od samego początku. W tej sztafecie wystąpiły: Paulina Guzowska, Kamila Ciba, Klaudia Adamek i Marlena Gola. 

Dla mnie to bardzo duży sukces, bo przez dwa lata miałam kontuzję. Wracam i cieszę się, że mogę być w takiej ekipie"

klaudia adamek

Cichą bohaterką była Klaudia Adamek, która w 15 minut zdobyła dwa medale. Najpierw wystartowała w sztafecie na 100 metrów, aby w kolejnym biegu pomóc w zdobyciu złota na 200 metrów.

Niestety panom w 4x200 metrów nie udało się powtórzyć sukcesu kobiecej sztafety. Przy ostatnim przekazaniu pałeczki, wypadła ona z rąk Żoka i Zalewskiego. Tym samym nasza drużyna została zdyskwalifikowana.

Aniołki Matusińskiego w odmłodzonym i eksperymentalnym składzie zdobyły drugie miejsce, po fantastycznym finiszu Natalii Kaczmarek. Mistrzostwa zakończyły się biegiem 4x400 metrów panów, w którym triumfowali Holendrzy.

Mistrzostwa na Stadionie Śląskim reprezentacja Polski zakończyła z dorobkiem pięciu medali: dwóch złotych, trzech srebrnych. 

Wszystkie wyniki dostępne TUTAJ.

 

Mid 21502342

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

24 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.5µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3