„Zielony” plac Sejmu Śląskiego coraz bliżej

Wizualizacja placu Sejmu Slaskiego 1 ZZM

Redakcja

5 kwietnia 2022

Placu Sejmu Śląskiego nie będzie już parkingiem, a małym parkiem. We wtorek, 5 marca katowicki ZZM ogłosił przetarg na projekt przebudowy jednego z najważniejszych placów w Katowicach.

Jesteśmy jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce, a tereny zielone to blisko połowa powierzchni Katowic. Oczywiście nie oznacza to, że zieleni w przestrzeni miejskiej nie może być jeszcze więcej. Dlatego też, we wrześniu ubiegłego roku zaproponowałem zazielenienie dwóch bardzo charakterystycznych miejsc w Katowicach – placu Sejmu Śląskiego i alei Korfantego w ścisłym Śródmieściu”

przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Liczę, że zmiany w tych miejscach pozytywnie wpłyną na wizerunek centrum miasta. Zależy mi na tym, aby plac Sejmu Śląskiego przestał być wielkim parkingiem i zamienił się w zieloną oazę w centrum Katowic. Dziś parkuje w tym miejscu ponad 150 samochodów, a po zmianach w ich miejsce pojawi się ok. 40 drzew, trawniki, a także fontanny i zbiorniki na deszczówkę”

dodaje prezydent.

Przedmiotem ogłoszonego dzisiaj przetargu jest „opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na zagospodarowanie Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach”. Zaplanowana przemiana placu zakłada wiele różnych działań, dlatego wykonawca będzie musiał przygotować wielobranżową dokumentację projektową, która pozwoli na przystąpienie do robót. Przetarg na ten etap inwestycji zakończy się 22 kwietnia br., a wybrana w nim firma będzie miała 30 tygodni realizację umowy.

W ramach inwestycji zlikwidowane zostaną miejsca parkingowe wokół pomnika Wojciecha Korfantego. W ich miejsce zostanie posadzonych od 35 do 40 dorodnych drzew. Dodatkowo powstanie zielona przestrzeń w postaci roślin okrywowych – bylin i krzewów. Jedynym niezazielenionym miejscem będzie niewielki plac defilad znajdujący się przed pomnikiem Wojciecha Korfantego od strony Urzędu Wojewódzkiego, gdyż w tym miejscu odbywają się uroczystości państwowe.

Zmiana charakteru placu, przysłuży się także ekologicznemu zarządzaniu wodami opadowymi. Stanie się tak na skutek budowy niecki pomiędzy pomnikiem a ul. Jagiellońską. Będzie tam zbierała się woda deszczowa z dużych i nawalnych opadów. Zgromadzona w ten sposób deszczówka będzie stopniowo rozsączona bezpośrednio do gruntu, a nie do systemu kanalizacji miejskiej”

wyjaśnia Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach

Na odnowionym placu pojawią się oczywiście meble miejskie, które pozwolą w pełni cieszyć się z nowej, dostępnej przestrzeni publicznej. Będą to ławki, leżaki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Plac zostanie doświetlony nowymi lampami parkowymi, a posadzone drzewa otrzymają oddolną i boczną iluminację. Co ważne przebudowa zakłada także odnowienie terenu wokół przystanku autobusowego na ul. Jagiellońskiej w tym budowę dwóch niewielkich fontann po obu stronach placu.

Na opisaną przebudowę placu Sejmu Śląskiego miasto Katowice przewiduje budżet w wysokości 4 mln złotych.

 

Wizualizacja placu Sejmu Slaskiego ZZM

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.3µg/m3 PM2.5: 2.1µg/m3