Zielone zakątki Zabrza. Gdzie warto się wybrać?

Geopark Grzybowice

Redakcja

13 maja 2024

Kontakt z naturą działa kojąco, może poprawić nastrój, wzmocnić układ odpornościowy oraz pobudzić kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów. Spędzanie czasu na łonie natury sprzyja większej aktywności fizycznej, takiej jak spacery, wędrówki i jazda na rowerze. Gdzie więc warto się wybrać, aby skorzystać z dobroczynnego wpływu zielonych zakątków Zabrza?

Skwery i parki w Zabrzu mają łącznie powierzchnię blisko 130 ha. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują m.in. oddany wiosną tego roku Park Hutniczy, który przeszedł gruntowną metamorfozę w miejsce przyjazne dla całych rodzin z dziećmi. Sporą popularnością cieszy się również położony w Grzybowicach Geopark, który przyciąga zarówno amatorów wypoczynku nad wodą, jak i miłośników pieszych i rowerowych wędrówek. Bogactwem kwiatów kusi Miejski Ogród Botaniczny, natomiast w Kończycach i Maciejowie można skorzystać z dobroczynnego wpływu solanki w tamtejszych tężniach.

Park Hutniczy zyskał nowe oblicze w ramach projektu „Zabrze – miasto przestrzenią rozwoju”. Został odświeżony i wzbogacony o małą architekturę. Oprócz wspomnianych atrakcji wykonawca zrealizował także nasadzenia i oświetlenie. Dotychczasowe alejki zostały wyremontowane, utworzono też nowe. Zadbano także o „źródełko Neptuna” usytuowane w północnej części parku. Odrestaurowane z dbałością o szczegóły zachwyca detalami i zachęca do zatrzymania się tu na chwilę zadumy i odpoczynku.

W Parku Hutniczym utworzono trzy skwery wypoczynkowe – jeden z nich jest wyposażony w gry stolikowe – stół do gier w piłkarzyki, stoły do gry w szachy i „chińczyka”. Stworzono także miejsca do grillowania. Z pewnością po tej szeroko zakrojonej rewitalizacji Park Hutniczy stanowi teraz wspaniałe miejsce do spędzenia wolnego czasu dla całych rodzin.

Geopark w Grzybowicach to dwa kilometry alejek do spacerowania, oczyszczone stawy i stacjonarne grille to tylko niektóre atrakcje Geoparku, które czekają na odwiedzających. Kolejne zdegradowane w wyniku działalności przemysłowej miejsce w Zabrzu całkowicie zmieniło swoje oblicze i zostało przekazane mieszkańcom w czerwcu.

Rekultywację Geoparku udało się przeprowadzić dzięki pozyskanym przez miasto środkom unijnym. Projekt podzielony został na część północną i południową. W północnej części terenu, w miejscu dawnego wyrobiska gliny, usunięte zostały nasypy i umocnione skarpy, wykonane zostały także roboty związane z udostępnieniem dawnego wyrobiska gliny mieszkańcom. Na obszarze objętym projektem powstały ścieżki i schody prowadzące do wnętrza wyrobiska wraz z pomostem stanowiącym miejsce wejścia na ścieżki edukacyjne Geoparku. Zamontowane zostały też tablice informacyjne o tematyce dziedzictwa geologicznego i przemysłowego.

W południowej części terenu powstała infrastruktura na potrzeby rekreacyjne. Zamontowano tu małą architekturę (ławki, wiaty rekreacyjne). Istniejące zbiorniki wodne zostały oczyszczone, a tuż przy nich powstały drewniane pomosty. Odwiedzający to miejsce mogą odpocząć na trawiastej plaży, na której zamontowano leżaki.

powiązane artykuły:

Slask wycieczka jednodniowa
Turystyka 4 maja 2024

Gdy za oknem piękna pogoda a zbliża się akurat weekend, bądź wolny od pracy dzień w tygodniu, zas

Makijaz ust triki
Lifestyle 10 maja 2024

W dzisiejszych czasach rynek kosmetyczny oferuje nam ogromną gamę produktów do makijażu ust:

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.2µg/m3 PM2.5: 14.4µg/m3