Zielone tarasy w Bytomiu. Rusza wiosenna edycja

Jhet

Redakcja

17 maja, 2022

Jak ożywić przestrzeń, w której dominuje beton? Wystarczy ją zazielenić. Ubiegłoroczny pomysł, aby stworzyć zielone tarasy przy lokalu w Bytomiu okazał się strzałem w dziesiątkę. Mieszkańcy odpowiedzieli na pomysł wspólnego stworzenia zielonej przestrzeni, dlatego w tym roku organizatorzy projektu już zapowiedzieli wiosenną edycję, którą zaplanowali na 21 maja od godz. 10:00.

Metamorfoza tarasu jest możliwa dzięki zaangażowaniu społeczników, którzy dostrzegli w tym miejscu potencjał i opracowali koncepcję jego zagospodarowania poprzez zieleń. Warto dodać, że w akcję oprócz społeczników z lokalu w Bytomiu, zaangażowała się również Miejska Biblioteka Publiczna.

Współtwórcą projektu na pl. Jana III Sobieskiego jest Wojciech Lesiak, architekt zajmujący się projektowaniem partycypacyjnym, konsultacjami społecznymi i działania rewitalizacyjnymi, przedstawiciel Fundacji Napraw Sobie Miasto.

W zielonej przemianie tarasu każdy może wziąć udział. Akcja rozpocznie się już w sobotę 21 maja od 10:00 do 18:00 przy lokalu w Bytomiu na pl. Jana III Sobieskiego.

Organizatorzy przygotowali drewno, ziemię, sadzonki oraz cześć narzędzi. Reszta należy do mieszkańców i społeczników, którzy będą montować trejaże i donice, a następnie wypełniać je ziemią i sadzić rośliny. Mile widziane będą więc rękawiczki, narzędzia ogrodnicze i wkrętarki.

Projekt realizowany jest ze środków z Funduszu Wyszehradzkiego w ramach projektu V4 Commmunity Planning w partnerstwie z Organizacjami Pozarządowymi z Pragi Bratysławy, Budapesztu i Belgradu.

Źródło: UM Bytom

Lokal w bytomiu Zielone Tarasy Budowanie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 18.9µg/m3 PM2.5: 14.6µg/m3