Zielone światło dla tramwaju na południe w Katowicach

FB IMG 1693060080935
Kastelik

Szymon Kastelik

26 sierpnia, 2023

Miasto Katowice może przejść do kolejnego etapu największej inwestycji transportu publicznego w najnowszej historii miasta. Chodzi o tramwaj do południowych dzielnic Katowic. 

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała pozytywną decyzję środowiskową dla tej inwestycji. To oznacza możliwość ukończenia prac projektowych i uzyskanie pozwolenia na budowę, a następnie wyłonienia w przetargu wykonawcy prac budowlanych. 

Nowa linia tramwajowa do południowych dzielnic Katowic ma mieć 5,2 km długości. Powstanie też centrum przesiadkowe Kostuchna. Szacowana wartość inwestycji to ok. 350 mln złotych. 

Prezydent Katowic złożył wniosek o decyzję środowiskową w 2019 roku. Wcześniej powstał cały projekt oraz wybrano po konsultacjach społeczny najlepszy wariant. Już w 2020 roku pozytywną decyzję podjęła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, ale została zaskarżona przez Górnośląskie Towarzystwo Przyrodnicze im. Andrzeja Czudka oraz Stowarzyszenie „Razem z Naturą". Temat trafił do GDOŚ, który do teraz przesuwał termin wydania decyzji.

- Charakteryzuje go największy poziom bezkolizyjności z istniejącymi zabudowaniami. Jednocześnie linia tramwajowa pobiegnie na obrzeżach obszaru zurbanizowanego, dzięki czemu tramwaje będą się poruszać szybciej, co skróci czas dojazdu do centrum miasta. Poza konsultacjami społecznymi władze miasta spotykały się z właścicielami nieruchomości znajdujących się w sąsiedztwie planowanej inwestycji. Jednocześnie wykonana została szczegółowa inwentaryzacja przyrodnicza - informuje miasto.

Kiedy umocni się decyzja środowiskowa, miasto będzie mogło zakończyć prace projektowe, a następnie uzyskać pozwolenie na budowę. Urząd planuje najpóźniej w II połowie 2024 roku ogłosić przetarg na generalnego wykonawcę.

Otrzymanie decyzji oznacza, że możemy ponownie ruszyć z pracami projektowymi. W przyszłym roku rozpoczniemy przetarg na wybór wykonawcy „Tramwaju na południe”. To doskonała wiadomość dla naszych mieszkańców, którzy oczekują tej inwestycji komentuje prezydent Katowic Marcin Krupa.

W 20 minut do katowickiego rynku

Nowa linia powstanie na odcinku centrum przesiadkowe Brynów do planowanego centrum przesiadkowego Kostuchna przy ulicy Bażantów powyżej skrzyżowania z ul. Zabłockiego. Na długości nowej linii powstanie sześć przystanków tramwajowych, z których trzy będą także zapewniały możliwość bezpośredniego przesiadania się na autobus w systemie „drzwi – drzwi”. Według zapewnień, średni czas podróży tramwajem z Kostuchny do Rynku wyniesie w godzinach szczytu ok. 20-24 minuty.

Projekt „Tramwaj na Południe” składa się z dwóch części. Aktualnie trwa przygotowanie do procesu aplikowania o dofinansowanie inwestycji z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Realizatorem pierwszego zadania polegającego na budowie nowej linii tramwajowej od pętli „Brynów” do centrum przesiadkowego „Kostuchna” jest spółka Tramwaje Śląskie SA. Zakładany koszt całkowity realizacji tego zadania to prawie 277 mln zł, z czego planowane jest pozyskanie dofinansowania w wysokości ponad 191 mln zł. Drugi projekt będzie realizowało miasto Katowice. Polega on na wybudowaniu centrum przesiadkowego „Kostuchna”. Zakładany koszt całkowity to prawie 74 mln zł, z czego dofinansowanie może wynieść 51,5 mln zł.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.1µg/m3 PM2.5: 10.3µg/m3