Ze Lwowa do Monako samochodem z 1932 roku. Charytatywna akcja dla dzieci z Ukrainy

Akcja #RoadToHelp

Redakcja

24 stycznia 2023

23 stycznia załoga peugeota 201 coupe z 1932 roku w ramach akcji #RoadToHelp zawitała do Bielska-Białej. Jadą zabytkowym samochodem ze Lwowa do Monako, aby pomagać dzieciom z domów dziecka w ogarniętej wojną Ukrainie.

Przed bielskim Ratuszem Michała Kumiegę z Automobilklubu Beskidzkiego i Svetlanę Kravs z Automobilklubu Lwowskiego witał zastępca prezydenta miasta Adam Ruśniak.

Polsko-ukraiński team pokona 2200 km, by zbierać środki na pomoc najbardziej pokrzywdzonym w wyniku wojny - dzieciom, które w wyniku rosyjskiej agresji straciły rodziców, swoje domy i przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. 

Michał Kumiega zdradził czym jego auto różni się od współczesnych. Opowiadał o mechanicznych hamulcach i konieczności hamowania nimi z wyprzedzeniem, maksymalnej prędkości do 95 kilometrów, ale częściej 60-70 km na godzinę, braku ogrzewania i oryginalnej wycieraczce, która spełnia tylko symboliczną rolę, a tak naprawdę podczas jazdy szybę trzeba wycierać ścierką na kiju.

Peugeota 201 Coupe z 1932 roku asekuruje na trasie samochód serwisowy. Podróż rozpoczęła się 21 stycznia we Lwowie, a zakończy się 27 stycznia w Monte Carlo. Data jest nieprzypadkowa. Tego dnia w Monako rusza słynny Rajd Monte Carlo, a symboliczna podróż w ramach akcji #RoadToHelp ma nawiązywać do historii. W 1930 roku po raz ostatni kierowcy rajdowi ze Lwowa ruszali w drogę na start rajdu w Monako. 93 lata później w tę trasę wybrali się Michał Kumiega i Svetlana Kravs. Władze Automobilklubu Monako zaprosiły polsko-ukraińską załogę na start - ich 91-letni samochód wjedzie na rampę startową jako pierwszy przed stawką zawodników startujących do właściwego rajdu, 27 stycznia. Aby dotrzeć tam na czas, dziennie muszą pokonywać średnio ponad 300 kilometrów.

Akcja #RoadToHelp jest organizowana przy współpracy z Fundacją Gentes. Zbiórka środków prowadzona jest na portalu zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/kpvwyr. Dzięki akcji zakupione zostaną przede wszystkim artykuły pierwszej potrzeby, środki higieniczne czy tak potrzebne agregaty prądotwórcze.

- To nie jest moja pierwsza inicjatywa pomocy Ukraińcom poszkodowanym przez wojnę, ale pierwsza, o której mówię głośno. Dlatego proszę was o przekazywanie dalej informacji o naszej wyprawie, a także wspieranie naszej zbiórki. My będziemy się z wami dzielili wiadomościami i ciekawostkami z trasy, a po zakończeniu akcji także tym, co udało nam się zrobić dla najmłodszych Ukraińców – podsumował Michał Kumiega. 
- Co ważne i chcę to podkreślić, nie zbieramy środków na naszą podróż - tę finansujemy z własnych funduszy. Całą zebraną w trakcie akcji kwotę przeznaczymy na zakup artykułów pierwszej potrzeby dla dzieci i ich wsparcie.

Załoga zaplanowała trasę przez Kraków, Bielsko-Białą, Ustroń, Bratysławę, Wiedeń, Salzburg, Innsbruck, Valsot, następnie wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Como. Ostatnimi przystankami przed Monako będą Alessandria i San Remo. Całą podróż będzie można śledzić w serwisie Facebook oraz Instagram /road.to.help.



Akcja #RoadToHelp

powiązane artykuły:

Zlom4
Lokalne 20 września 2022

Bytomianie Aleksander Kubaty i Tomasz Polewka wzięli udział w tegorocznym rajdzie charytatywnym Złom

1496164 10151865030517828 1230145723 o
Lokalne 26 czerwca 2021

Od godziny 7:00 do 12:00 potrwa start kolejnej edycji Złombolu. Akcja polega na podróży po Europie g

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.1µg/m3 PM2.5: 6.2µg/m3