Zbliża się 11. edycja Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu. W tym roku sporo zmian

Budzet obywatelski w sosnowcu

Redakcja

19 maja 2024

W dniach 24 maja-17 czerwca 2024 r. mieszkańcy będą mogli składać projekty w ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. W tym roku czeka sporo zmian.

- Podzieliliśmy miasto na 5 rejonów (wcześniej 17) w ramach, których będzie można składać projekty. Każdy z tych rejonów posiada kwotę 1,2 mln zł. Maksymalna wartość projektu, który można zaproponować to 1 mln zł. Oznacza to, że w tych rejonach mogą zostać jeszcze skierowane do realizacji projekty do kwoty 200 000 zł. To ukłon w stronę mieszkańców, którzy w czasie konsultacji wypowiedzieli się, że w związku z podwyższeniem puli w rejonach, drobniejsze projekty mogą mieć mniejsze szanse powodzenia – wyjaśnia Piotr Pluta z Wydziału Kultury i Promocji Miasta.

Pozostaje tradycyjnie Strefa Ogólnomiejska w ramach której można w tym roku składać projekty o wartości do 2 mln zł. Dotychczas maksymalną kwotą był 1 mln zł.

5 rejonów to:

Rejon I – Milowice, Pogoń, Stary Sosnowiec

Rejon II - Centrum, Środula, Sielec, Kukułek, Andersa

Rejon III – Zagórze Północ, Zagórze Południe

Rejon IV – Klimontów, Dańdówka, Kalinowa, Bobrek, Niwka, Modrzejów, Jęzor, Bór

Rejon V – Kazimierz Górniczy, Porąbka, Juliusz, Ostrowy Górnicze, Maczki, Kolonia Cieśle

Każdy mieszkaniec Sosnowca, bez względu na wiek, może złożyć maksymalnie 3 projekty do Budżetu Obywatelskiego. Tak jak w ubiegłym roku mieszkańcy będą mogli skorzystać z elektronicznej listy poparcia projektów. A same pomysły można zgłaszać: elektronicznie (poprzez stronę www.obywatelski.sosnowiec.pl), osobiście w Wydziale Kultury i Promocji Miasta w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu oraz pocztą.

- Dodatkowo wracamy do pomysłu Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego oraz Przedszkolnego Budżetu Obywatelskiego czyli idei, którą realizowaliśmy w latach 2017-2019. To świetny pomysł, aby wprowadzać postawy obywatelskie już od najmłodszych lat. Jak do tej pory byliśmy jedynym miastem w Polsce, które realizowało to w tak szerokim zakresie. Szkoły oraz przedszkola zgłaszają chęć uczestnictwa do Wydziału Kultury i Promocji Miasta, a następnie na podstawie regulaminu przeprowadzają w swoich placówkach nabór projektów oraz głosowanie, które pokrywa się terminowo z głosowaniem w Budżecie Obywatelskim. Kwota przeznaczona na obydwa budżety to razem 600 000 zł. Na podstawie ilości placówek oświatowych daje to orientacyjną kwotę ok. 6 000 zł na każdą placówkę – dodaje Piotr Pluta.

Łącznia kwota przeznaczona na wszystkie działania związane z Budżetem Obywatelskim w tym roku to 8,6 mln zł. To o milion zł więcej niż w ubiegłym roku.

W ramach poprzednich dziesięciu edycji zrealizowano ponad 380 projektów m.in. 58 placów zabaw, 11 boisk sportowych, 34 siłownie na świeżym powietrzu, 29 modernizacji parków i skwerów. W ubiegłorocznej edycji złożono ponad 160 projektów, a w głosowaniu udział wzięło prawie 25 000 sosnowiczan.

powiązane artykuły:

Boisko sosnowiec
Lokalne 18 maja 2024

W 2009 roku zostało wybudowane boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią wraz z zaplecze

Swieto drzewa w sosnowcu 2022
Lokalne 17 maja 2024

- Tym razem wśród drzew zdecydowanie dominują rośliny liściaste. W sumie pojawi się

Wawel sosnowiec
Lokalne 16 maja 2024

Za niecały rok kierowcy, piesi oraz rowerzyści w Sosnowcu będą mogli korzystać z zupełnie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

29 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.3µg/m3 PM2.5: 12.0µg/m3