Zazieleni się na Placu Pamięci Narodowej w Częstochowie

56530

Redakcja

27 stycznia 2022

Projekt i wizualizacje odnowionego Placu Pamięci Narodowej w Częstochowie wskazują, że jego renowacja będzie przebiegać pod dyktando zazielenienia. Mniej granitu, więcej roślinności, w tym pojawienie się platanów.

Zaproszeni przez prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka architekci – prof. Jacek Budyn (autor pomnika Poległym w Obronie Ojczyzny) i Tomasz Borowiecki – zaprezentowali projekt przebudowy Placu Pamięci Narodowej.

Pierwotny zamysł profesora Budyna okazał się w pełni zbieżny z zamierzeniem władz Częstochowy, co do wprowadzenia „zielonych” zmian w architekturze tej przestrzeni. Architekt bardzo szybko podjął współpracę i nakreślił koncepcję odnowy miejsca wykorzystywanego przy okazji patriotycznych uroczystości. Podczas konferencji prasowej przyznawał: 

W latach 80., kiedy ja i profesor Wincenty Kućma dostaliśmy propozycję stworzenia pomnika, chcieliśmy by „wyrastał” on niejako z samego placu, tworząc pewną klamrę, zwieńczenie dla całości. Wiązało się to z podnoszeniem różnicy poziomu aż do samego cokołu.

Teraz możemy to naśladować poprzez nasadzenia zieleni. Zaczynamy od drzew i krzewów, a im bliżej środka pojawiają się coraz niższe rośliny. Oczywiście do pewnej granicy. Wzdłuż ul. Śląskiej widzimy rząd platanów.

komentował Tomasz Borowiecki, który zajął się ostatecznym projektem.

Jak wynika z zapowiedzi Centrum Usług Komunalnych, zostaną posadzone platany klonolistne o średnicy pnia 20-25 cm i wysokości 4 do 4,5 metra.

Projekt idealnie wpisuje się w akcję „CzęstoZielona” realizowaną w ramach programu Kierunek Przyjazna Częstochowa. Koordynator „CzęstoZielonej” Łukasz Kot liczy, że sama przebudowa Placu Pamięci Narodowej nie powinna przekroczyć miliona złotych.

Z kolei prezydent Krzysztof Matyjaszczyk nawiązał do historii pomnika i placu, który służył organizacji obchodów rangi wojewódzkiej. Charakter tej przestrzeni jest już mniej „defiladowy”, inny od pierwotnie zakładanego.

Chcemy na tym placu zielonych zmian. Chcemy by stał się przyjazny i atrakcyjny dla mieszkanek i mieszkańców. Brakuje na nim cienia i roślin. Zmiany oczywiście uwzględniają, że jest to miejsce pamięci, dlatego plac musi zachować swoją godność.

mówił prezydent Częstochowy.


Budowę Pomnika Poległym w Obronie Ojczyzny z Placu Pamięci Narodowej zainicjowali kombatanci w 1980 roku. Powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika na czele z Eugeniuszem Sucheckim. Zebrano wówczas ze składek 20 mln ówczesnych złotych oraz 36 ton metali kolorowych. Kamień węgielny wmurowano 6 maja 1983 r. W cokole pomnika złożono urny z ziemią spod Monte Cassino, Lenino, znad Bzury, z grobów polskich lotników w Wielkiej Brytanii, powstańców warszawskich, a także prochy ofiar obozu w Auschwitz. Odsłonięcie Pomnika, który jest do dziś miejscem wielu miejskich uroczystości rocznicowych, odbyło się 1 września 1985 roku.

 

Źródło: UM Częstochowa

56531

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.2µg/m3 PM2.5: 10.8µg/m3