Zamurowana w ścianie strzelba! Ma ogromną wartość historyczną [FOTO]

46 661822

Redakcja

30 czerwca, 2021

Niecodziennego odkrycia dokonał właściciel jednego z domów w Jaworznie. Blisko dwa lata temu, podczas prac remontowych, znalazł zamurowaną w ścianie strzelbę. Okazało się, że była to znakomicie zakonserwowana dwulufowa kniejówka.

Blisko dwa lata temu mieszkaniec Jaworzna poinformował dyżurnego jaworznickiej Policji o odnalezieniu zamurowanej w ścianie broni. Doszło do tego podczas wykonywania prac remontowych. Strzelba została przekazana policjantom, którzy ustalili, że była to znakomicie zakonserwowana, niemiecka dwulufowa kniejówka Conrad Heym Suhl, wyprodukowana na przełomie XIX i XX wieku. Zabezpieczona broń została poddana specjalistycznym badaniom w laboratorium w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach, gdzie eksperci z zakresu broni i balistyki wykluczyli, aby była ona kiedykolwiek użyta do popełnienia przestępstwa. Kniejówka trafiła ponownie do składnicy dowodów rzeczowych w jaworznickiej komendzie, a ponieważ postępowanie w tej sprawie zostało zakończone, sąd orzekł przepadek broni na rzecz Skarbu Państwa, nie określając jednak, w jaki sposób zostanie wykonane to orzeczenie.

Losem broni zainteresował się jaworznicki policjant - aspirant sztabowy Paweł Tabor – miłośnik broni i instruktor wyszkolenia strzeleckiego jaworznickiej komendy. To on nadał sprawie zupełnie inny kierunek. Mając dużą wiedzę na temat broni, aspirant wiedział, że ma ona wartość historyczną i ogromną stratą byłoby przekazanie jej do zniszczenia. Komendant Miejski Policji w Jaworznie, po uzyskaniu informacji o możliwości przekazania broni do zbiorów muzealnych, uruchomił procedurę jej przekazania. Następnie, po decyzji Sądu Rejonowego w Jaworznie, broń trafiła do Muzeum Zamkowego w Pszczynie i w ten sposób została uratowana przed zniszczeniem. Dzisiaj szef jaworznickich policjantów - inspektor doktor Piotr Uwijała, pojechał do Pszczyny, gdzie kniejówkę osobiście przekazał Dyrektorowi Muzeum Zamkowego w Pszczynie Panu Maciejowi Kluss. Kniejówka będzie mogła być odtąd oglądana i podziwiana przez kolejne pokolenia.

źródło: KMP Jaworzno

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

15 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.3µg/m3 PM2.5: 12.8µg/m3