Zagłębiowskie Centrum Onkologii poszerzyło zakres badań diagnostycznych noworodków

Jkliugbnm

Redakcja

19 stycznia, 2022

Oddział Noworodkowy w Zagłębiowskim Centrum Onkologii poszerzył zakres podstawowych badań diagnostycznych. Od stycznia znalazł się w nim m.in. przesiewowy test w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni.

2021 rok był rokiem sporych zmian na oddziałach ginekologiczno-położniczym i noworodkowym: wyremontowany został blok porodowy, a pacjentkami zaopiekował się nowy zespół doświadczonych położnych. W efekcie na dąbrowskiej porodówce na świat przyszło o 110 dzieci więcej niż rok wcześniej.

Nowoczesny Oddział Położniczo-Ginekologiczny

Zeszły rok rozpoczął drogę naszego szpitala do nowoczesnego położnictwa. Cieszymy się, że zmiany i zapoczątkowana modernizacja spotkała się z pozytywnym odzewem ze strony pacjentek, które obdarzyły nas zaufaniem i powierzyły nam zdrowie swoje i swoich dzieci”

mówi dr n. med. Tomasz Szczepanik, dyrektor Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.

Wspomniany zespół nowych położnych przejmuje opiekę nad pacjentkami podczas porodów fizjologicznych i współpracuje z lekarzami na równych zasadach. Najważniejszą osobą na sali porodowej jest rodząca. Pacjentki otaczane są jak najlepszą opieką, otrzymują odpowiedzi na wszystkie pytania oraz dostają wsparcie emocjonalnie.

Jak podkreśla dr n. med. Justyna Surmik, kierownik Oddziału Noworodkowego, na oddziale noworodkowym zatrudniono doradców laktacyjnych, którzy pozytywnie wpłynęli na zwiększenie liczby mam karmiących piersią.

Poszerzono zakres badań diagnostycznych po porodzie, dzięki czemu u większości dzieci wykonywane jest USG głowy, jamy brzusznej oraz stawów biodrowych. Od stycznia w zakres podstawowych badań noworodków wprowadzono przesiewowy test w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni tzw. SMA”

mówi Justyna Surmik.

Wprowadzono również możliwość planowanych konsultacji kardiologicznych, a także wdrożono prostą profilaktykę przeciwbólową przed wykonywaniem procedur nieprzyjemnych dla noworodka. Porodówka doposażona została w sprzęt i aparaturę medyczną, który zdecydowanie zwiększył bezpieczeństwo wykonywanych procedur medycznych”

dodaje dr Justyna Surmik.

Rodzenie w komfortowych warunkach

Bardzo ważne jest również podejście personelu szpitala do kontaktu rodzica z dzieckiem, szczególnie w pierwszych chwilach po porodzie. Z uwagi na to niemal w każdym przypadku narodzin praktykowany był kontakt skóra do skóry. Duże znaczenie w tym procesie miały również porody rodzinne, które udało się bezpiecznie przeprowadzić pomimo pandemii i obowiązujących procedur sanitarnych.

W naszym szpitalu można urodzić w pozycjach wertykalnych, skorzystać z aromaterapii, lub przezskórnej stymulacji nerwów prądem tzw. TENSA. Oferujemy również możliwość immersji wodnej, a w najbliższym czasie mamy nadzieję wprowadzić porody do wody”

mówi dr n. med. Jacek Schab, ordynator Oddziału Położniczo–Ginekologicznego.

Atutem Oddziału Położniczo-Ginekologicznego jest jego usytuowanie. Zagłębiowskie Centrum Onkologii jako szpital wielospecjalistyczny może oferować młodym mamom opiekę pod kątem innych dolegliwości, np. diagnostyki i leczenia cukrzycy ciążowej w jednym z dwóch w województwie śląskim Oddziałów Diabetologii.

 

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.8µg/m3 PM2.5: 6.4µg/m3