Zaginiony łańcuch burmistrza odnaleziony w... kościele

376776445 701315258484476 4821809548958212545 n

Redakcja

11 września 2023

W Czeladzi (jak na jedno z najstarszych miast Zagłębia przystało) odkrywane są różne tajemnice przeszłości. Jak się okazuje, nowe odkrycie nie pochodzi sprzed wieków, lecz sprzed 13 lat. A dotyczy zaginionego łańcucha burmistrza. 

W ostatnich dniach w Czeladzi dochodzi do ciekawych odkryć. Najpierw podczas remontu zabytkowej kamienicy przy ul. Katowickiej odnaleziono starą, zamurowaną studnię. Obiekt zostanie podany badaniom archeologicznym, ale wiele wskazuje na to, że kryje w sobie wiele tajemnic.

Ale to nie koniec wielkich odkryć w Czeladzi. W minioną niedzielę burmistrz miasta, Zbigniew Szaleniec poinformował o odnalezieniu... zaginionego łańcucha burmistrza. 

- "Łańcuch burmistrzowski" zaginął w 2010 roku, po zakończonej kadencji i przegranych wyborach przez burmistrza Marka Mrozowskiego. Wszystko wyjaśniło się jednak w minioną środę. Okazało się, że ten symbol władzy, który sprezentowali czeladzcy kupcy, nie zaginął , lecz zabrał go ze sobą ustępujący burmistrz i zdeponował w parafii na Starym Mieście - komentuje Szaleniec.

Dopiero po 14 latach proboszcz parafii św. Stanisława BiM poinformował wiernych, że były burmistrz, podarował łańcuch kościołowi, jako wotum dziękczynne w intencji błagalnej.

- Tam łańcuch czekał... podobno na burmistrza, który na niego zasłuży. Ale widać takiego przez ostatnie 14 lat się nie doczekał - dodaje aktualny burmistrz Czeladzi.

Łańcuch pozostanie w kościele, ponieważ miasto ma swój nowy, oficjalny i zatwierdzony przez komisję heraldyczną „Łańcucha burmistrza”. Podobno jego żaden burmistrz ukraść nie może, bo wówczas popełniłby przestępstwo.

- Ciekawe czy taka była intencja darczyńców, by ufundowany przez nich „burmistrzowski łańcuch, stał się prywatnym symbolem władzy tylko jednego burmistrza? - pisze Zbigniew Szaleniec. 

fot. Zbigniew Szaleniec Facebook

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.4µg/m3 PM2.5: 15.7µg/m3