
W 230 lat od założenia dawna Hoymgruba zyskuje drugie życie, a serce kopalni ponownie zabije. Specjalnie przygotowany na ten dzień festiwalowy program trafi w gusta każdego.
Festiwal otwarcia rozpoczyna się w samo południe, 4 czerwca. Od 12:00 w zrewitalizowanym Kompleksie Szybu Kościuszko do zwiedzania udostępniona zostanie wystawa “Wiek pary”. Co godzinę w ruch zostanie wprawiona maszyna parowa. To jednak tylko część programu. W plenerze na placu centralnym oraz w parku pary zaplanowano dodatkowe atrakcje. Czekać będą spektakle i występy sztukmistrzów, warsztaty dla dzieci, strefa gastro i relaksu dla wszystkich. Wieczorem iluminacja kopalni i widowisko teatralne "Ślepcy" Teatru KTO. Na koniec uruchomienie multimedialnej fontanny parowej.
Idea festiwalu otwarcia bazuje na koncepcji przenikania się światów, chwilami przenosząc widzów w świat snów i wynalazków, które niewiele różnią się od tych sprzed ponad 200 lat.
"To inscenizacje zarówno w postaci ruchomych elementów scenograficznych, jak i operowanych przez intrygujących bohaterów. Proponowane spektakle i widowiska skierowane są zarówno do najmłodszego widza, jak i do całych rodzin. Część z nich cyklicznie powracająca, zaczepna, inne stanowiące stricte festiwalową prezentację spektakli" – tłumaczy Piotr Chlipalski, wieloletni dyrektor gliwickiego festiwalu Ulicznicy odpowiadający za część artystyczną wydarzenia.
"Atmosfera gdzieś na granicy wędrownego, objazdowego karnawału, między snami Juliusza Verne’a i Bohumila Hrabala. Idealnie koresponduje z industrialną historią, instalacjami i warsztatami prezentowanymi w zabytkowych wnętrzach Kopalni Ignacy. Płynnie przenosi nas we współczesność – od ludycznych, ponadczasowych spektakli marionetkowych, cyrkowych i akrobatycznych, przez steampunk, lata 70. ubiegłego wieku, aż po coraz to bardziej współczesne rozwiązania techniczne i muzyczne. Pobudzające wyobraźnię, indukujące marzenia, budzące ciekawość" – dodaje.
Pierwszy weekend czerwca na Kopalni Ignacy to również specjalna oferta promocyjna. Ceny biletów na wszystkie atrakcje spadają o 50%. Wejście na wieżę i zwiedzanie ekspozycji w maszynowni Szybu Głowacki czy bilet do SOWY – Strefy Odkrywania, Aktywności i Wyobraźni tylko po 5 zł.
Od 1 czerwca rusza sprzedaż biletów na wystawę “Wiek pary” wraz z pokazami pracy maszyny parowej. Bilety do nabycia na stronie internetowej Kopalni i w kasach w cenie 10 zł od osoby.
Program festiwalu „Ruszamy pełną parą”
- 12:00 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa
- 12:15 Teatr Barnaby „O rycerzu bez konia”
- 13:15 Parada i pokazy kuglarskie
- 13.30 Wesoły Cyrk Pana Pedrro
- 14.00-19.00 Teatr Delikates „Z głową w chmurach” (cykliczne, co pół godziny)
- 14:30 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa
- 14.45 Teatr Barnaby „Calineczka”
- 15.45 Parada i pokazy kuglarskie
- 16:00 Sambor Dudziński „Dźwiękowiązałka”
- 17.15 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa
- 17:30 Fundacja Sztukmistrze „Szafa Show!”
- 18.30 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa
- 18.45 Muzikanty „TANK”
- 19.30 Parada i pokazy kuglarskie
- 19.45 Sambor Dudziński „Dźwiękowiązałka”
- 21.00 Finałowe variété z udziałem Teatru Gry i Ludzie, kuglarzy i pirotechniki
- 21.30 Spektakl „Ślepcy” Teatru "KTO" (60 min)
- 22.45 Pokaz fontanny parowej
Źródło: UM Rybnik