Zabrze. Jaki będzie pomnik prof. Zbigniewa Religi?

Csm Prof Zbigniew Religa bbc214ed42

Redakcja

15 listopada 2019

Trwają prace nad wystawieniem w Zabrzu pomnika zmarłego przed dekadą prof. Zbigniewa Religi – zadeklarował w piątek zabrzański magistrat. Zainicjowane w 2010 r. przedsięwzięcie jest na etapie wykonanego z gipsu prototypu i uzgodnienia lokalizacji.

O uczczeniu pomnikiem prof. Religi (1936-2009) – lekarza, posła, senatora, ministra zdrowia, rektora Śląskiej Akademii Medycznej, a także honorowego obywatela Zabrza – zabrzańscy radni zdecydowali na wniosek prezydent miasta Małgorzaty Mańki-Szulik 24 sierpnia 2010 r.

W uzasadnieniu tamtej uchwały radni podkreślali, że pomnik upamiętni zasługi prof. Religi, który w ówczesnym Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu dokonał pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca, założył też w mieście niepubliczną placówkę naukową – Fundację Rozwoju Kardiochirurgii. Placówka ta nosi imię swego założyciela.

W 2010 r. sygnalizowano, że projekt pomnika, który stanie na zieleńcu u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i prof. Zbigniewa Religi, zostanie wyłoniony w otwartym konkursie rzeźbiarskim.

W informacji prasowej, rzecznik zabrzańskiego magistratu Dawid Wowra przypomniał m.in., że w 2014 r. na autora pomnika wybrano pochodzącego z Zabrza światowej sławy rzeźbiarza i medaliera prof. Krzysztofa Nitscha. W marcu 2016 r. w zabrzańskim ratuszu zaprezentowano 16 odlanych w brązie, pokrytych patyną modeli pomnika, stanowiących "Etiudę kompozycyjną pomnika profesora Zbigniewa Religi".

"Miasto ogłosiło konkurs na wybór najlepszej koncepcji. Każdy mógł na żywo obejrzeć modele zaprezentowane w ratuszu lub przejrzeć galerię utworzoną na stronie internetowej (...) i zdecydować, który z nich powinien stanąć w centrum Zabrza. Głos mieszkańców został potraktowany jako konsultacje społeczne i wzięty pod uwagę przy ostatecznym wyborze" – zapewnił Wowra.

Zaznaczył, że trwają prace zmierzające do postawienia pomnika wybitnego kardiochirurga. "6 listopada odbyło się wyjazdowe posiedzenie komisji kultury i dziedzictwa rady miasta Zabrze. Radni gościli w pracowni prof. Krzysztofa Nitscha, gdzie obejrzeli wykonany z gipsu prototyp pomnika prof. Zbigniewa Religi w skali 1:10" – uściślił rzecznik.

Podkreślił, że inicjatorką uhonorowania prof. Religi pomnikiem jest prezydent Zabrza. Małgorzata Mańka-Szulik pełni tę funkcję od 2006 r.

Prof. Zbigniew Religa zmarł 8 marca 2009 r. w swoim domu w Warszawie. Chorował na nowotwór płuc, który – jak sam przyznał – był skutkiem m.in. wieloletniego palenia papierosów.

Zbigniew Religa w 1986 r. przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. W ostatnich latach był posłem klubu PiS i jednym z najbardziej znanych krajowych polityków. Odznaczony Orderem Orła Białego. Współpracownicy określili Religę "ojcem polskiej kardiochirurgii".

Mimo choroby Religa jako poseł PiS niemal do końca uczestniczył w pracach Sejmu, nie unikał także wystąpień w mediach. Będąc już w ciężkim stanie, udzielił emocjonalnego wywiadu, w którym deklarował, że nie wierzy w Boga, mówił też, że nie boi się śmierci. Był żonaty, miał dwoje dzieci: Małgorzatę i Grzegorza. W wolnych chwilach Religa łowił ryby i kibicował ulubionej drużynie piłkarskiej – Górnikowi Zabrze, której był honorowym członkiem.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.9µg/m3 PM2.5: 18.5µg/m3