Zarząd Famuru zdecydował o optymalizacji mocy produkcyjnych w zakresie hydrauliki siłowej. Famur zamyka zakład w Zabrzu. Prawie połowa pracowników zostanie zwolniona, a pozostali otrzymają ofertę pracy w Gorlicach.
Famur to największy producent maszyn górniczych.
Grupa Famur ogłosiła likwidację swego zakładu w Zabrzu, zajmującego się produkcją stosowanej w górnictwie hydrauliki siłowej. 54 pracowników ma zostać objętych zwolnieniami grupowymi, a 67 ma być przeniesionych do innego zakładu Famuru – przekazali PAP przedstawiciele spółki.
Grupa FAMUR należy do TDJ SA. W jej skład wchodzi obecnie 37 spółek i 7 zakładów produkcyjnych. W strukturach Grupy zatrudnionych jest ponad 3 000 pracowników.
Zamknięcie zakładu w Zabrzu jest spowodowane fatalną sytuacją w branży górniczej.
Trudna sytuacja ekonomiczna wśród krajowych producentów węgla wpływa na ograniczanie wydobycia przez kopalnie i rewizję planów w zakresie inwestycji i remontów. Dodatkowo, we wrześniu 2020 roku strona rządowa zawarła porozumienie z górniczymi organizacjami związkowymi w sprawie sukcesywnego zamykania kopalń węgla energetycznego w Polsce. Powyższe czynniki stoją za trwałym zmniejszaniem się zapotrzebowania na nowe urządzenia górnicze, w tym hydraulikę siłową.
- czytamy w komunikacie giełdowym famur.
Spółka poinformowała o restrukturyzacji, ale także o możliwości przeniesienia części załogi do Gorlic. Problem w tym, że to ponad 200 km dalej. To właśnie do tego miasta zostanie przeniesiona część produkcji z zabrzańskiego zakładu.
Dążąc do dostosowania struktury organizacyjnej do aktualnej sytuacji rynkowej Zarząd FAMUR zdecydował o optymalizacji mocy produkcyjnych w zakresie hydrauliki siłowej w ten sposób część procesów produkcyjnych związanych z tym obszarem zostanie przekazana do Oddziału w Gorlicach, natomiast pozostała w Oddziale w Zabrzu produkcja zostanie wygaszona.
- czytamy w komunikacie giełdowym famur.