Za nami XVI edycja Festiwalu „Śląskie Smaki” [Galeria]

XVI Festiwal Slaskie Smaki Zabrze 2022 fot Pawel Ja Nic Janicki 092 scaled

Redakcja

22 czerwca 2022

Pokazy kulinarne Pascala Brodnickiego i Remigiusza Rączki, emocjonująca Bitwa Smaków, której efektów mogła zakosztować publiczność, program muzyczno-kabaretowy przygotowany przez Krzysztofa Respondka, występ Orkiestry Dętej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, zespołu FRELE oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny to tylko część atrakcji, jakie czekały na uczestników XVI edycji Festiwalu „Śląskie Smaki”.

"Idea Festiwalu „Śląskie Smaki” jest niezmienna od kilkunastu lat. Wydarzenie to ma na celu promocję kuchni regionalnej województwa i podtrzymywanie kulinarnych tradycji z nią związanych"komentował Adam Wawoczny, prezes zarządu Śląskiej Organizacji Turystycznej. 

"Charakterystyczne jest to, że kuchnia będąca niezwykle tradycyjną, zawiera w sobie wiele aktualnych trendów dotyczących żywienia, czy życia w stylu slow. Warto zaznaczyć, że tym razem Festiwal „Śląskie Smaki” zagościł w Zabrzu, mieście obchodzącym w tym roku swoje 100-lecie"-mówil. 

Uczestnicy festiwalu (amatorzy, szkoły gastronomiczne i profesjonaliści) walczyli o Złoty, Srebrny lub Brązowy Fartuch, w kategorii potrawa regionalna lub potrawa inspirowana tradycją. W konkursie kulinarnym wzięło udział ostatecznie piętnaście drużyn. Remigiusz Rączka – koordynator konkursowego Jury podkreślał, że rywalizacja była naprawdę zacięta, a wyniki drużyn różniły się zaledwie o kilka punktów.

Festiwal jak zawsze był okazją do spotkania się gastronomicznych reprezentantów różnych regionów województwa. Można było zakosztować kuchni beskidzkiej, jurajskiej, a także lokalnych produktów z województwa śląskiego prosto od ich producentów. Nie zabrakło też regionalnych dań serwowanych przez restauracje Szlaku Kulinarnego „Śląskie Smaki”®.

Podczas trwania imprezy odbyły się też dwa pokazy kulinarne przygotowane przez Pascala Brodnickiego oraz Remigiusza Rączkę. Chętni mogli skosztować potraw przygotowanych przez tych znakomitych kucharzy.

Organizatorzy Festiwalu zadbali także o niezwykle bogaty program artystyczny. Imprezie kulinarnej towarzyszyły występy m.in.: Krzysztofa Respondka, Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz FRELI. Imprezę zakończył tradycyjnie koncert galowy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

XVI Festiwal Slaskie Smaki Zabrze 2022 fot Pawel Ja Nic Janicki 021 scaled

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.0µg/m3 PM2.5: 3.6µg/m3