XVI Bytomska Jesień Literacka

Bytomska Jesień Literacka

Redakcja

21 listopada, 2022    Bytom

Tegoroczna odsłona festiwalu odbędzie się w dniach 21-27 listopada i nawiązuje do postaci Brunona Schulza, pisarza, prozaika pochodzącego z Drohobycza. Dla miłośników oraz twórców poezji organizatorzy przygotowali m.in. spektakle teatralne, warsztaty krytyki literackiej oraz wyjątkowe widowisko poetycko-muzyczne „Słup ze słów”.

Pałac w Miechowicach zaprasza w poniedziałek, 21 listopada o godz. 18:00 na spotkanie z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją, który opowie o Drohobyczu i jego powiązaniach z postacią pisarza.

We wtorek, 22 listopada o godz. 16:00 w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu odbędzie finał konkursu XL Bytomskiej Sceny Recytatora. Do udziału w tym tematycznym konkursie organizatorzy zapraszają recytatorów oraz wykonawców poezji śpiewanej i etiud teatralnych.

W środę, 23 listopada o godz. 17:30 w Bytomskim Centrum Kultury gościnnie wystąpi Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego z Kielc ze spektaklem „Sklepy cynamonowe”. Ta niezwykła inscenizacja na podstawie prozy Brunona Schulza, to połączenie gry żywego aktora z teatrem cieni. Będzie to próba uchwycenia tego, co nieuchwytne w dziele pisarza za pomocą eksperymentalnych rozwiązań scenicznych.

W czwartek, 24 listopada o godz. 18:00 na scenie Bytomskiego Centrum Kultury pojawią się młodzi, zdolni bytomianie związani z Teatrem Erato oraz zespołem tanecznym „Hallucinations”, który działa w bytomskim Młodzieżowym Domu Kultury nr 1. Artyści zaprezentują efekt warsztatów teatralnych w postaci uwspółcześnionej wersji „Sanatorium pod Klepsydrą” na podstawie opowiadania Brunona Schulza o tym samym tytule.

W piątek, 25 listopada o godz. 17:00 w miechowickim Pałacu odbędą się warsztaty krytyki literackiej z udziałem znakomitych gości: dr hab. Zbigniewa Kadłubka - dyrektora Biblioteki Śląskiej oraz dr Jana Barona połączone z podsumowaniem XXVI Turnieju Jednego Wiersza im. Stanisława Horaka.

W niedzielę, 27 listopada o godz.17:00 w Bytomskim Centrum Kultury odbędzie się finał Bytomskiej Jesieni Literackiej. Z widowiskiem poetycko-muzycznym zatytułowanym „Słup ze słów” wystąpią: Jacek Podsiadło (poeta, prozaik), Nasta Niakrasava (etnomuzykolożka, śpiewaczka) oraz Jacek Kleyff (wolny twórca piosenek i obrazów). Na program koncertu składają się wschodnie pieśni ludowe w wykonaniu Niakrasavej, poezja Podsiadły oraz autorskie piosenki Kleyffa.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.9µg/m3 PM2.5: 5.5µg/m3