Wystawili fikcyjne faktury na co najmniej 150 milionów złotych. Oskarżeni to głównie mieszkańcy Śląska

242614101 222255243271715 9069470675172373569 n

Redakcja

24 września 2021

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach zakończyli postępowania przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się uzyskiwaniem nienależnego zwrotu podatku VAT. Przestępcy w latach 2013-2014 wystawili fikcyjne faktury dokumentujące wewnątrzwspólnotowy obrót słodyczami, kawą i napojami energetycznymi na kwotę co najmniej 150 milionów złotych.

Działanie sprawców polegało na wystawianiu faktur, dokumentujących fikcyjny obrót towarem oraz wprowadzaniu ich do księgowości prowadzonych firm.

Faktury były następnie rozliczane w składanych deklaracjach skarbowych, w celu uzyskania z Urzędów Skarbowych nienależnego zwrotu podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru do kontrolowanych podmiotów w Czechach i na Słowacji.

W ciągu 2 lat swojej działalności sprawcy wystawili fikcyjne faktury na kwotę co najmniej 150 milionów złotych, doprowadzając, bądź usiłując doprowadzić Skarb Państwa do nienależnego zwrotu podatku VAT w kwocie co najmniej 35 milionów złotych tj. o przestępstwo z art. 62 k.k.s. 

Sprawcom zarzucono dodatkowo udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przestępstwo prania pieniędzy, które w celu uwiarygodnienia fikcyjnych transakcji przyjmowali na rachunki bankowe prowadzonych firm i wykonywali przelewy na rzecz kolejnych uczestniczących w przestępczej „karuzeli” kontrahentów.

Śledczy zebrali materiał dowodowy pozwalający na skierowanie przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach do Sądu Okręgowego w Rybniku aktu oskarżenia wobec 24 podejrzanych w wieku od 29 do 63 lat.

Oskarżeni to prezesi spółek, osoby prowadzące działalności gospodarcze i pracownicy spółek oraz firm. Podejrzani to głównie mieszkańcy Śląska, ale tez innych województw.

Na poczet przyszłych kar i obowiązku naprawienia szkody zabezpieczono składniki majątkowe podejrzanych o wartości 3 milionów złotych. Wobec części podejrzanych zastosowano również policyjne dozory.
Zważywszy na fakt, iż oskarżeni ze swojego procederu uczynili stałe źródło dochodu, grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Źródło: Policja Śląska

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.3µg/m3 PM2.5: 13.8µg/m3