Wystawa dzieł Rafała Olbińskiego w Zabrzu

Wystawa dzieł Rafała Olbińskiego w Zabrzu

Redakcja

29 listopada 2022   

Wernisaż wystawy w Zabrzu odbędzie się we wtorek, 29 listopada. W trakcie ekspozycji, która potrwa do 21 kwietnia 2023 roku będzie można zobaczyć najbardziej rozpoznawalne dzieła Rafała Olbińskiego z okresu Warszawa – Nowy Jork. Wystawa zaprezentowana zostanie w zrewitalizowanym obiekcie Muzeum Górnictwa Węglowego przy ul. 3 Maja 19.

Rafał Olbiński jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na świecie. O szerokim uznaniu twórcy, będącego przedstawicielem polskiej szkoły plakatu, świadczą liczne nagrody. Otrzymał ich już ponad 150, w tym m.in.: złote i srebrne medale przyznawane przez Art Directors Club of New York i Society of Illustrators w Nowym Jorku i Los Angeles oraz paryską „Prix Savignac” – odpowiednik Oscara, za „najbardziej niezapomniany plakat na świecie”.

Na prezentowanej w Zabrzu wystawie zobaczyć będzie można ponad 180 obiektów. Wśród nich największą grupę stanowić będą projekty okładek i ilustracji do czasopism, które są często samodzielnymi obrazami. Ilustrują one bieżące zagadnienia polityczno-gospodarcze oraz społeczne. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych, zaprojektowanych na okoliczność rozszerzenia Unii Europejskiej o nowe państwa członkowskie jest okładka magazynu Der Spiegel. Motyw przewodni okładki nawiązuje do greckiego mitu Porwanie Europy, gdzie byk jednocześnie symbolizuje uścisk dłoni. Pomysł ten wykorzystany został później w licznych obrazach, jak również doczekał się realizacji w formie rzeźby. Spośród plakatów, które zaprezentowane zostaną na wystawie, najliczniejszą grupę stanowić będą plakaty teatralne i operowe, które są graficzną syntezą przedstawianych zagadnień. Oprócz nich zobaczyć będzie tu można między innymi plakaty promujące Nowy Jork, a także Zabrze.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.3µg/m3 PM2.5: 5.6µg/m3