Wybuch gazu uszkodził dom strażaka. Koledzy uruchomili zbiórkę

7ce0e71f4d7d6ed4d1108ba54f0aeaab

Redakcja

28 lipca, 2022

Wybuch gazu w Moszczenicy zniszczył doszczętnie połowę domu. Jego drugą część, zamieszkiwaną przez strażaka OSP i jego rodzinę, da się uratować, ale potrzebne są pieniędze. Strażacy założyli zbiórkę na portalu zrzutka.pl by uzbierać środki i pomóc w wyremontowaniu domu kolegi.

16 lipca doszło do wybuchu butli z gazem w jednym z domów przy ul. Komuny Paryskiej w sołetwie Moszczenica (Jastrzębie-Zdrój). W wyniku wybuchu zginęła jedna osoba 55-letni mężczyzna, a mieszkająca z nim 93-letnia matka z rozległymi oparzeniami ciała trafiła do szpitala.  

Sobotnie, lipcowe, spokojne popołudnie przerwał przeraźliwy huk, który był słyszalny w promieniu kilkunastu kilometrów... W domu mieszkalnym typu bliźniak wybuchł gaz. Wybuchł też pożar, wyrwało ściany, posypały się cegły, wyleciały okna i drzwi. Potężna siła pogięła nawet dach, a odłamki tego domu były porozrzucane w promieniu kilkudziesięciu metrów od domu”

czytamy w opisie zbiórki utowrzonej przez strażaków. 

Dom w którym doszło do wybuchu to tzw. bliźniak. W jego drugiej części zamieszkiwała rodzina strażaka, prezesa OSP Moszczenica. Ze względu na brak możliwości dalszego użytkowania budynku po wybuchu, musieli go opuścić.

Na tym niestety dramatu nie koniec, bo pod wspólnym dachem i dzięki wspólnej ścianie, w domu typu bliźniak, życie - ściana w ścianę - wiodła rodzina Frąckowiaków. Jej głowa, Stanisław, to nie tylko głowa rodziny, ale także głowa (Prezes) w położonej 200 metrów dalej remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Moszczenicy (miasto Jastrzębie-Zdrój). Zasłużony strażak, który wielokrotnie ratował życie, zdrowie i mienie innych ludzi... dziś sam musi prosić ludzi o pomoc, bo jego dom bliźniak ledwie przetrwał katastrofę wybuchu gazu”

piszą inicjatorzy zbiorki. 

Część bliźniaka w którym doszło do wybuchów definitywnie jest do wyburzenia. Druga, połączona część rodziny Frąckowiaków nadaje się do kosztownej, ale opłacalnej odbudowy, która jednak przerasta najbardziej gospodarnego człowieka, nawet takiego jak Staszek Frąckowiak - Prezes OSP Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju. Stąd nasz nieśmiały apel o pomoc!”

apelują strażacy. 

Link do zbiórki TUTAJ

8b1dc05eb282c573cfc2a1dcf6762225

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-8 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 58.7µg/m3 PM2.5: 52.5µg/m3