Od 1 do 2 listopada kierowcy w Rudzie Śląskiej muszą liczyć się ze zmianami w organizacji ruchu drogowego w rejonie cmentarzy. Nad bezpiecznym dotarciem do nekropolii będą czuwać służby mundurowe. Osoby, które 1 listopada zdecydują się na podróż komunikację miejską, mogą z niej skorzystać bezpłatnie. Ponadto w dniach 1 - 3 listopada wprowadzone zostaną dodatkowe linie autobusowe C2 i C9.
Przed cmentarzami zostaną wyznaczone specjalnie oznaczone miejsca dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami. W bezpiecznym dotarciu do rudzkich nekropolii pomogą mundurowi regulujący płynność ruchu drogowego. Policja i Straż Miejska apelują o bezwzględne podporządkowanie się poleceniom kierujących ruchem, dostosowanie prędkości do panujących na drogach warunków, parkowanie w miejscach wyznaczonych oraz używanie elementów odblaskowych przez pieszych, szczególnie tych poruszających się po zmierzchu.
Zmiany w ruchu drogowym obowiązujące od 1 listopada od godziny 6:00 do późnych godzin wieczornych 2 listopada w poszczególnych dzielnicach Rudy Śląskiej:
1. Dzielnica Ruda
- Cmentarz przy ul. Porębskiej:
od ul. Wolności wjazd możliwy jednokierunkowymi ulicami: Brańskiego i Kościelną, natomiast wyjazd jednokierunkowymi ulicami: Staszica oraz Porębską w kierunku ul. Zabrzańskiej. Parkowanie wyznaczone będzie wzdłuż ul. Brańskiego po lewej stronie oraz na odcinku jednokierunkowym ul. Kościelnej. Na odcinku ul. Porębskiej wzdłuż cmentarza będzie obowiązywał zakaz ruchu, który nie dotyczy dojazdu osób z niepełnosprawnościami do parkingu.
2. Dzielnica Godula
- Cmentarz przy ul. K. Goduli:
odcinek ul. Przedszkolnej oraz ul. Fabrycznej będzie jednokierunkowy. Będzie można zaparkować pojazd na parkingach pomiędzy placówkami handlowymi oraz na ulicach Przedszkolnej i Fabrycznej po lewej stronie.
3. Dzielnica Orzegów
- Cmentarz przy ul. Kard. Hlonda:
parkowanie dozwolone na ulicach Hlonda i Bytomskiej po lewej stronie, ulice te będą jednokierunkowe.
4. Dzielnica Bykowina
- Cmentarz przy ul. 11 Listopada:
na jednokierunkowej ul. 11 Listopada parkowanie będzie możliwe jednostronnie. Parkować można będzie na odcinku ul. Potyki, gdzie zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy.
5. Dzielnica Halemba
- Cmentarz przy ul. 1 Maja (cmentarz komunalny):
na ul. 1 Maja parkowanie będzie dozwolone na wydzielonych pasach postojowych pomiędzy cmentarzem a skrzyżowaniem z ul. Nowy Świat oraz na ulicach Chłopskiej i Strzelców Bytomskich, które w tym dniu będą ulicami jednokierunkowymi. Ponadto będzie możliwość parkowania na skrajnym pasie w kierunku Halemby.
- Cmentarz przy ul. 1 Maja, Brodzińskiego:
parkowanie będzie możliwe na ul. Brodzińskiego, a osoby z niepełnosprawnościami będą mogły pozostawić pojazd na wyznaczonym miejscu na ul. 1 Maja.
- Cmentarz przy ul. Traugutta:
ruch jednokierunkowy zostanie wprowadzony na odcinku ulicy Kaczmarka od ulicy Burszki do ulicy Traugutta oraz na ulicy Traugutta od ulicy Kaczmarka do ulicy Kochłowickiej. Parkowanie będzie dozwolone po lewej stronie przedmiotowych dróg.
6. Dzielnica Wirek
- Cmentarz przy ul. Magdziorza i Brata Alberta:
powyższe ulice będą jednokierunkowe, parkować będzie można po lewej stronie ulicy. Osoby z niepełnosprawnościami będą miały wydzielony parking na ul. Brata Alberta.
- Cmentarz przy ul. Nowary, Ściegiennego:
ulice Ściegiennego, Czajkowskiego, Zdziebkowskiej będą jednokierunkowe. Parkowanie po lewej stronie tych ulic.
- Cmentarz przy ul. 1 Maja:
ul. Polna będzie jednokierunkowa, parkowanie po jej lewej stronie.
7. Dzielnica Nowy Bytom
- Cmentarz przy ul. Chorzowskiej:
ul. Ratowników będzie jednokierunkowa od wyjazdu z parkingu do ul. Pokoju. Parkowanie możliwe będzie na parkingu przy ul. Chorzowskiej (wjazd od ul. Ratowników) i przy ul. Ratowników po jej lewej stronie za wjazdem na parking.
- Cmentarz przy ul. 1 Maja, Hallera:
od skrzyżowania powyższych ulic w kierunku dzielnicy Ruda oraz w kierunku dzielnicy Wirek na ul. 1 Maja zostaną wydzielone pasy postoju.
8. Dzielnica Kochłowice
- Cmentarz przy ul. Wyzwolenia, Oświęcimskiej:
miejsca postojowe zostaną wyznaczone na ulicach Oświęcimskiej i Krakowskiej. Na ul. Wyzwolenia dopuszczony będzie postój tylko dla osób z niepełnosprawnościami w zatoce parkingowej.
- Cmentarz przy Alei Dworcowej:
aleja Dworcowa będzie jednokierunkowa, postój po jej lewej stronie. Wyjazd ulicą Do Dworca.
9. Dzielnica Bielszowice
- Cmentarz przy ul. Kokota:
osoby z niepełnosprawnościami będą miały wyznaczone stanowiska przed bramą cmentarza. W celu zmniejszenia utrudnień zalecany jest postój na ulicach Powstańców Śląskich, Bielszowickiej i Równoległej.
W okresie Wszystkich Świętych wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.
W dniach 1 - 3 listopada w Rudzie Śląskiej będą kursowały dodatkowe linie specjalne o numerach C2 i C9. Ponadto 1 listopada podróże wszystkimi liniami Zarządu Transportu Metropolitalnego będą darmowe. Zmiany dotyczyć też będą rozkładów jazdy niektórych linii oraz podstawienia większych autobusów. Szczegółowy plan funkcjonowania komunikacji miejskiej związany z obchodami Wszystkich Świętych dostępny jest na stronie ZTM.