Epidemia pustoszy Chiny... Polscy studenci wrócili z Wuhan i trafili do szpitala!

Bed empty equipments floor 236380

Redakcja

27 stycznia 2020

Główny Inspektorat Sanitarny apeluje do turystów wracających z Azji. Czujesz się chory? Bezzwłocznie zgłoś się do szpitala. Możesz być zarażony śmiercionośnym koronawirusem.

Rośnie liczba zakażeń i ofiar śmiertelnych koronawirusa w Azji. Dotychczas zmarło 80 osób, a 2.744 jest zarażonych – poinformwoała chińska Narodowa Komisja Zdrowia.

[CZYTAJ TAKŻE: 19-latka zabiła ojczyma! Trafiła do aresztu]

Śmiercionośny wirus wkroczył również do Europy. Każda osoba wylatująca z Azji jest dokładnie badana, a po powrocie obserwowana.

Inspektorat w porozumieniu z innymi służbami, w tym strażą graniczną i służbami lotniskowymi prowadzi monitoring osób przekraczających granicę Polski. Zgodnie z przyjętymi procedurami wszyscy przylatujący do Polski z Chin i innych krajów Azji, poddawani są bieżącej weryfikacji pod kątem stanu zdrowia i wypełniają dokumenty pozwalające na ich lokalizację w ciągu najbliższych 2 tygodni – powiedział rzecznik prasowy GIS Jan Bodnar.

Do Polski przyleciało czterech studentów Politechniki Rzeszowskiej, którzy przebywali w Wuhan. Miasto jest źródłem epidemii. Studenci lecieli do Polski przez Pekin oraz Dubaj, gdzie przed wejściem do samolotu zostali przebadani przez lekarzy. Kolejne badania odbyły się na stołecznym lotnisku Chopina. Następnie zostali skierowani na obserwację w szpitalu specjalistycznym.

Główny Inspektor Sanitarny zaapelował do osób, które wracają  z Azji.

W ostatnich kilku tygodniach w krajach Azji Południowo-Wschodniej (Chiny, Tajlandia, Japonia, Korea Południowa, Tajwan) wystąpiły zachorowania z objawami wysokiej temperatury ciała ponad 38 stopni Celsjusza, kaszlu, duszności i problemami z oddychaniem. W przypadku zaobserwowania tych objawów u siebie należy bezwłocznie zgłosić się do izby przyjęć szpitala, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego – czytamy w komunikacie GIS.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.2µg/m3 PM2.5: 15.5µg/m3