
Chcemy po prostu pomóc - mówili PAP wolontariusze fundacji Wolne Miejsce, pracujący w czwartek przy tegorocznej, specyficznej odsłonie "Wigilii dla samotnych".
W czwartek od rana wolontariusze fundacji Wolne Miejsce odwiedzają samotne osoby na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, dostarczając im do domów wigilijne wieczerze. To tegoroczna formuła kierowanego do osób samotnych przedsięwzięcia, które w poprzednich latach gromadziło w dużych salach setki osób.
"To szczytna inicjatywa, chcemy po prostu pomóc" – powiedział PAP pan Janusz z Katowic, który przed godziną 8 wraz z synem Mateuszem ustawił swój samochód w kolejce kilkudziesięciu pojazdów przed katowickim Spodkiem, będącym bazą inicjatywy.
Wolontariusze zbierali się tam od rana, aby odebrać identyfikatory i naklejki na samochody z napisem: "W służbie bliskości wobec samotności", a następnie zacząć rozwozić paczki z wieczerzami i prezentami. Jak zaznaczył pan Janusz, o tej porze nie wiedział jeszcze, ile posiłków otrzymają z synem do rozwiezienia. Spodziewał się od 15 do 20 paczek i perspektywy spędzenia w samochodzie większości dnia.
Pani Angelika z Gliwic, studentka, postanowiła włączyć się w akcję po doświadczeniu z wiosennej fali pandemii, gdy w ramach działań swojej uczelni pomagała dostarczać zakupy pozostającym w domach starszym osobom. "Lubię pomagać, chcę też uniknąć świątecznego zawirowania w domu" – uśmiechnęła się pani Angelika.
Idea świątecznych posiłków dla samotnych wyrosła z Wigilii dla samotnych, organizowanych od lat przez pomysłodawcę i koordynatora akcji Mikołaja Rykowskiego. Początkowo, dwie dekady temu, wraz z żoną zaprosił on do siebie na wigilię samotnego sąsiada. W kolejnych świątecznych spotkaniach Rykowskiego uczestniczyło po kilka, kilkanaście osób.
Z czasem przedsięwzięcie zyskało wsparcie władz samorządowego Parku Śląskiego, a potem także Katowic i kolejnych okolicznych miast. Prócz spotkań wigilijnych zainicjowano śniadania wielkanocne. Wydarzenia, organizowane początkowo równolegle w kilku miastach tworzonej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zaczęła koordynować założona przez Rykowskiego fundacja Wolne Miejsce.
W 2019 r., wraz z rozwojem działalności GZM, zamiast większej liczby wydarzeń w poszczególnych miastach, ich gospodarze i zarząd Wolnego Miejsca przy wsparciu Metropolii zorganizowali wspólne śniadanie wielkanocne, a potem wigilię w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
W tym roku, wobec pandemii, po raz pierwszy śniadanie wielkanocne dla samotnych odbyło się w innej formule: przedstawiciele fundacji postanowili sami, przy wsparciu wolontariuszy, dowieźć paczuszki ze świątecznymi posiłkami i upominkami potrzebującym. Tegoroczna "Wigilia dla samotnych" przebiega podobnie - mobilnie
Wolontariusze odwiedzają osoby, które wcześniej zgłosiły się i podały swoje adresy i zapotrzebowanie. Rozwożą m.in. barszcz z uszkami, smażone karpie, sałatki śledziowe, pierogi z kapustą i grzybami, ciasta i prezenty. Nowością są upominki dla psów i kotów należących do uczestników mobilnej wigilii – przekazana przez jednego z darczyńców karma.
Informacje o akcji i możliwych formach wsparcia fundacji publikowane są na profilu: facebook.com/wolnemiejsce. Kontakt z fundacją jest także możliwy innymi środkami komunikacji, podanymi na stronie wolnemiejsce.pl. W tym roku inicjatywa, obok Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, obejmuje m.in. Warszawę.(PAP)