Województwo śląskie przekazało kolejne karetki dla Ukrainy

Karetkidlaukrainy

Redakcja

4 listopada, 2023

W piątek do Ukrainy wyruszył kolejny konwój z karetkami od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Wartość wsparcia to blisko 316 tys. zł. 

To już drugi raz, kiedy władze województwa i WPR przekazały karetki jako wsparcie dla Ukrainy. Pierwszy taki konwój 4 karetek pojechał w marcu bieżącego roku. Teraz do Ukrainy wysłano trzy kolejne pojazdy zawierające środki opatrunkowe, sprzęt medyczny i artykuły higieniczne. Do akcji włączyły się podmioty medyczne z całego regionu.

- Kolejny konwój dla Ukrainy zorganizowany przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, to symbol naszego wsparcia dla kraju i mieszkańców, którzy stawiają dzielny opór rosyjskiemu najeźdźcy. Zbrodnicza inwazja na wolną Ukrainę, z pogwałceniem podstawowych praw człowieka, wymaga nie tylko naszego sprzeciwu, ale również konkretnego wsparcia. Te karetki, sprzęt medyczny i środki opatrunkowe są tam na miejscu niezwykle potrzebne i cieszę się, że podmioty medyczne z województwa śląskiego przyłączyły się do tej akcji – poinformował marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski.

- Te ambulanse są w pełni sprawne, mogą dalej służyć na pierwszej linii frontu i nieść niezbędną pomoc. Oprócz nich wyruszą wkrótce dwa tiry w pełni załadowane sprzętem. Konwój dotrze do Lwowa, gdzie te środki zostaną rozdysponowane według potrzeb – mówił Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Dary dla Ukrainy to 3 karetki marki Mercedes Benz Sprinter, tomograf komputerowy, defibrylatory, aparaty EKG, krzesełka transportowe, pompy infuzyjne, respiratory, ssaki akumulatorowo-sieciowe, łóżka rehabilitacyjne. . Do wsparcia przyłączyły się: Szpital Chorób Płuc im. św. Józefa w Pilchowicach, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku, „Repty” Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. gen Jerzego Ziętka, Katowickie Centrum Onkologii, Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe im. dr. Adama Szebesty w Rabce-Zdroju, Ośrodek Terapii Nerwic dla Dzieci i Młodzieży w Orzeszu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, Centrum Psychiatrii w Katowicach im dr. Krzysztofa Czumy, Wojewódzki Zakład Opieki Zdrowotnej nad Matką, Dzieckiem i Młodzieżą w Częstochowie, Śląskie Centrum Rehabilitacji i Prewencji w Bielsku-Białej, Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój sp. z o.o., Szpital Specjalistyczny w Zabrzu, Apteka Szpitalna ul. Szpitalna 11 w Ustroniu.


fot. Tomasz Żak / UMWS

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 36.3µg/m3 PM2.5: 31.2µg/m3