Województwo Śląskie przekaże 6 mln złotych na Filharmonię Częstochowską

Filharmoniaczestochowska

Redakcja

7 grudnia, 2023

Województwo Śląskie wesprze kolejną instytucję kultury w naszym regionie. Tym razem przekaże "nie małą" dotację dla Filharmonii Częstochowskie.

O planach wsparcia przez Śląskie poinformowano w mikołajki w Filharmonii Częstochowskiej.  W ogłoszeniu tej ważnej decyzji udział wzięli marszałek województwa Jakub Chełstowski, członek zarządu województwa Grzegorz Boski, sprawujący funkcje wiceprzewodniczących Sejmiku Stanisław Gmitruk i Rafał Porc, radni Sejmiku Marta Salwierak i Mariusz Ogończyk, prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz dyrektor częstochowskiej filharmonii Adam Klocek.

Filharmonia Częstochowska to po katowickim NOSPR druga największa sala koncertowa w regionie. Rocznie odbywa się tu 200 wydarzeń artystycznych. Województwo Śląskie zamierza dofinansować tę instytucję kwotą 2 mln złotych rocznie, w sumie 6 mln złotych.

- Wsparcie dla Filharmonii Częstochowskiej to kolejny przykład, że wszystkie subregiony są dla nas w takim samym stopniu ważne – zarówno względem ich rozwoju gospodarczego, jak i właśnie ducha kultury. Niedawno, wraz z nowym sezonem artystycznym podwoje na powrót po remoncie otworzyła Opera Śląska w Bytomiu. Dziś jesteśmy świadkami kolejnego wydarzenia – tym razem umowy o współfinansowaniu Filharmonii Częstochowskiej przez Województwo Śląskie. Mam nadzieję, że choć w jakiejś części przyczynimy się w ten sposób do podniesienia nie tylko atrakcyjności repertuarowej, nowej oferty, ale także długofalowo pod względem zaplecza infrastrukturalnego, filharmonia będzie stawała się coraz nowocześniejsza – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Spotkanie było również okazją do krótkiego koncertu celebrując trwałe partnerstwo na rzecz rozwoju kulturalnego Subregionu Północnego i całego województwa. 

fot. Tomasz Żak / UMWS

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.9µg/m3 PM2.5: 1.7µg/m3